
Промени в Закона за висшето образование, които дават възможност на академичните ръководства на държавните висши училища да намалят анонсираните рязко нараснали такси за платено обучение, гласува на първо четене Народното събрание. Те бяха приети със 148 гласа „за“, 11 „против“ и 11 „въздържал се“.
Измененията, подкрепени преди седмица на първо четене от ресорната парламентарна комисия, предвиждат размерът на таксите за платено обучение в държавните университети да не може да бъде по-нисък от 75% от средствата за издръжка на обучението в даденото професионално направление плюс добавения размер на таксата за съответното ПН или специалност от регулираните професии.
Според действащия към момента нормативен акт таксата за платено обучение е равна на средствата, които държавата предоставя за издръжката за обучението на един студент в държавна поръчка плюс таксата, която плаща един обучаващ се в държавна поръчка в съответното направление. Тази разпоредба и значителният ръст в последните две години на държавната субсидия за висшите училища, обвързан и с компонента за качество на обучението, доведоха до ситуацията държавните университети да вдигнат рязко таксите за платено обучение. А това предизвика не само недоволство сред студенти, но и опасения за загубата на конкурентоспособност на родните висши училища на международния образователен пазар.
Гласуваните промени дават възможност на държавните университети да намалят с до 25 на сто обявените вече нови такси.
От Съвета на ректорите вече се обявиха за намаление на размера на таксите за платено обучение в държавните университети до 60% от средствата за издръжка на обучението, което ще им осигури повече гъвкавост при определянето на таксите за обучение в различни направления и специалности. По време на дебатите в ресорната парламентарна комисия се чуха и мнения, че трябва да се обсъди и евентуално диференциране на процентите в зависимост от професионалното направление.
Сред промените в одобрения на първо четене законопроект е и възможността за встъпване на нов работодател в правата и задълженията по сключен договор за обучение на студент, чието следване се финансира частично или изцяло от държавата, срещу задължение същият да постъпи на работа при работодателя за определен срок след завършването си.
Народните представители приеха и предложение за намаляване на срока за писмени предложения между първо и второ четене на три вместо стандартните седем дни. Целта е промените да влязат в сила максимално бързо, тъй като започва записването на студенти за новата академична година.
В изказването си в пленарната зала министърът на образованието и науката Красимир Вълчев подчерта необходимостта от променени в Закона. В същото време той отбеляза, че внесеното от народните представители предложение може би има нужда от коригиране. Но предупреди, че на второ четене не трябва да се допуска такава промяна във формулата, която до доведе до възможност за преливане на средствата, които се дават за обучение на студентите държавна поръчка, към осигуряване на разходите за платеното обучение.
„Смятаме, че трябва да остане такава регулация, че да се осигури достатъчно широк периметър висшите училища да се конкурират ценово не само в международен план, но и с частните висши училища“, заяви министър Вълчев.
Той посочи още, че студентите платено обучение са между 7 – 8 процента от общия брой студенти, или между 15 – 16 хиляди.
В дните преди гласуването министър Вълчев обсъди скока на таксите на срещи с ректорите на техническите висши училища и с представители на Студентския съвет и Студентския дипломатически клуб към Софийския университет. Пред последните той обясни, че в последните две години държавата увеличи значително субсидията за висшите училища, като повишението беше обвързано и с компонента за качество на обучението. Той е висок при много професионални направления в Софийския университет, поради което и субсидията за висшето училище се увеличава значително. С нейния размер обаче е обвързана и таксата за студентите платено обучение и според сега действащия Закон за висшето образование тя следва също да се увеличи пропорционално.
Затова са инициирани законодателни промени, с които таксата на студент платено обучение да се равнява на 60% от средствата, които се предоставят за издръжка на обучението на един студент държавна поръчка в съответното професионално направление. Друго изменение предвижда таксата на вече приетите студенти да не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.
Министър Вълчев се ангажира да апелира към ректорите на висшите училища да не събират по-високи такси преди приемането на законовите промени. Той е разговарял с ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев, който го е уверил, че няма да се събират завишени суми от студентите.
