Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024

Пловдивски петокласници търсят условия за живот извън Земята в училищна симулационна зала

Министърът на образованието проф. Галин Цоков бе гост на открит урок на учениците от пловдивското СУ „Св. Паисий Хилендарски“, които изучават космически науки

Деляна Лукова от Деляна Лукова
16-12-2024
в Новини 2024
A A
Снимки Авторът

Седем екипажа търсиха условия за живот извън планетата Земя и представиха изследователските си проучвания в новата симулационна зала на пловдивското СУ „Св. Паисий Хилендарски“, предназначена за иновативно обучение. В същото време, на илюминатора се въртяха кадри в реално време от космическата станция на НАСА.

Учениците от VГ клас, които изучават като допълнителна подготовка иновативния предмет „Космически науки“, в условията на виртуална среда генерираха изображения с помощта на изкуствен интелект в присъствието на служебния министър на образованието проф. Галин Цоков, който бе гост на открития урок.

Учебната програма по „Космически науки“ е разработена от училищен екип и е консултирана с проф. Желязка Райкова от Физико-технологичния факултет на Пловдивския университет и доц. Веселка Радева – ръководител Обсерватория към Висшето военноморско училище във Варна, уточни директорът на училището д-р Ирена Душкова. Тя съдържа теми и компетентности по физика, биология, география и икономика, информационни технологии.

Залата представлява специално оборудвано пространство, което позволява провеждане на симулации,

като излитания, полети в космическо пространство, наблюдения на космическия боклук, сателитни наблюдения на явления на Земята, предизвикани от глобалното затопляне, наводнения, пожари, промяна в бреговата линия, използване на сателитни изображения и др., както и индивидуална и групова работа.

Тя е оборудвана с високотехнологични устройства и софтуер, които създават реалистични условия за обучение: видеостена, десет смарт монитора, система „Андроид“, компютър с видеокарти с 12 изхода, компютър с тъчдисплей, озвучителна система саундбар, лаптопи. Всички електронни устройства, осветление, отопление и вентилация се управляват от учителското бюро. Дизайнът наподобява на командна зала в космически кораб. Изображенията и видеата се подбират от екипа учители, обменят се и се записват под формата на каталог с адресите на подходящите теми. В залата могат да се провеждат часове и по други учебни предмети.

На предходен урок учениците били разделени на 7 космически екипажа със задачата да изследват определена планета, търсейки условия за живот. За да установят дали стават за астронавти, всички попълниха тест с помощта на десетокласниците от специалност „Програмист на изкуствен интелект“. С хромбуците учениците трябваше да отговорят дали могат да издържат безмилостен график, тъй като животът им ще е строго планиран. Дали биха изпаднали в паника, когато личната им безопасност е застрашена. Ще понесат ли дълга раздяла с близките и една година без къпане, тъй като космонавтите използват само сух шампоан и мокри кърпички.

Според резултатите от теста всички се оказаха годни за космическа мисия, а капитаните обобщиха какво са установили членовете на екипажите им. Докато те презентираха, останалите петокласници описаха основните характеристики на планетите в планетарен паспорт, като попълниха работните листове.

С програмиран от десетокласниците космически калкулатор бе изчислено колко би тежал човек на всяка от планетите и колко време ще му е нужно, за да достигне дотам.

А с помощта на ChatGPT децата генерираха 3D изображения на мечтаната планета.

На екраните се появиха 7 интригуващи планети.

„Интересно ли ви беше“, попита на финала на урока министърът на образованието и получи като отговор мощно „Да“.

„Това е модерното образование – да формира компетентностни умения, учениците да си помагат, а не само да усвояват знания. Поздравявам директорите и учителите за създадената учебна дисциплина. МОН обобщава опита на всички училища и ще финансира иновативни учебни предмети“, каза министър Цоков.


Your Image Description

Свързани статии:

Министър Цоков: Социално-емоционалното учене създава успешни личности МОН се превърна в учебно предприятие Хърватски студенти по българистика на гости в МОН Фоторазкази за олимпийците по природни науки вдъхновяват ученици

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: иновативно обучениеМОНПловдивпроф. Галин ЦоковРепортерСУ „Св. Паисий Хилендарски“

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Софийският отново влезе в световна класация

Следваща статия

Столични ученици пресъздадоха коледуване в МОН

Следваща статия
Столични ученици пресъздадоха коледуване в МОН

Столични ученици пресъздадоха коледуване в МОН

Българските ученици спечелиха общо 91 медала - 11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови, от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания през 2024 г.

Българските ученици завършват годината със световен рекорд и 91 медала от олимпиади и състезания

test_16_12_14

Последни публикации

  • В столичната Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ се проведе училищен практикум
  • Сп. „Български език и литература“, книжка 6s/2025, година LXVII
  • Предизвикателства пред управлението на качеството в училищното образование в Европейския съюз
  • Подготовката на учители в условията на дигитална трансформация и иновации: анализ на европейски приоритети и тяхното отражение в национален контекст
  • Изкуственият интелект в часовете по чуждоезиково обучение в българското училищно образование и отражението му в учебните програми по чужди езици
  • Интегриране на компетентности в чуждоезиковото обучение: междупредметни връзки
  • Между текста и практиката: дигиталната и предприемаческата компетентност в обучението по български език (8. – 10. клас)
  • Овладяване на ключови компетентности на занятията по български език и литература в средното училище (анализ на данни от анкетно проучване)
  • Ключовите компетентности и обучението по български език (анализ на учебни програми по български език)
  • Оценка на учителите за застъпеността на компетентностите при различни образователни модели и методи
  • Място, което дава думата на младите в Перник
  • Доверие не се купува – печели се
  • Бургаски ученици събраха над 4,5 тона отпадъци
  • Кюстендил се превърна в страна на справедливостта
  • Асистент с изкуствен интелект в помощ на директора
  • По стъпките на Уста Кольо Фичето
  • С дъх на море
  • Как да докажем трудовия си стаж от друга държава?
  • Възходът на духа
  • Министерствата на отбраните
  • УНСС отличи най-добрите си студенти
  • Вестникарска работилница на „Аз-буки“ в Разград

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"