ННП „Oпазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“ – Резултати и постижения

Националната научна програма „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“ беше инициирана с Постановление на МС No 577/17.08.2018.

В заглавието на Програмата има две ключови словосъчетания, а именно „околна среда“ и „неблагоприятни явления и природни бедствия“. В контекста на Програмата тези словосъчетания означават следното:

Околната среда: атмосфера, хидросфера, литосфера, криосфера, биосфера, техно- и социосфера (разгледана и в контекста на очакваните климатични промени).

Неблагоприятни явления и природни бедствия:
– засушавания, бури, градушки, наводнения, пожари, морски вълнения, ерозия на почвите, вредители;
– земетресения, движения по активни разломи, свлачища, срутища, кално-каменни порои, техногенни замърсявания от производствени, транспортни, битови, сондажни и минни дейности;
– съществено влошаване на качеството на климата, въздуха, водите, почвите и тяхното влияние върху качеството на живот, общественото здраве и състоянието на екосистемите и екосистемните услуги.
Това е мащабна 6-годишна програма с бюджет от 6 000 000 лв., която обединява изследователските усилия на учени от следните организации:
– Българска академия на науките, включително Националния институт по геофизика, геодезия и география; Института за гората; Института по електроника „Aкадемик Eмил Джаков“; Геологическия институт „Ст. Димитров“; Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“; Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания; Института по механика; Института по информационни и комуникационни технологии; Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика; Института по физиология на растенията; Института за изследване на климата, атмосферата и водите; Института по обща и неорганична химия, Центъра за изследване на националната сигурност и отбрана.
– University of Sofia (Bulgaria)
– Селскостопанска академия
– Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“
– Химикотехнологичен и металургичен университет
– Лесотехнически университет – София
– Университет по архитектура, строителство и геодезия.
Основната цел на Програмата е провеждане на фундаментални и приложни научните изследвания, насочени към осигуряване на устойчива, благоприятна и по-безопасна среда на живот за населението на Република България.
За постигане на основната цел са поставени следните конкретни (специфични) цели:
1. Провеждане на насочени фундаментални изследвания: разработване или усвояване на методики и провеждане на надеждни, изчерпателни и детайлни изследвания на:
– пространствено-времевото многообразие на параметрите и характеристиките на приземната атмосфера и влиянието им върху качество-
то на живот, здравния риск и състоянието на екосистемите;
– качество на водите (включително подземни и морски) и влиянието им върху качеството на живот, здравния риск и състоянието на екосистемите;
– качество на градската среда (сгради, транспортна и техническа инфраструктура, зелени площи, обществени открити пространства и население) и нейното влияние върху качеството на живот, здравния риск и състоянието на екосистемите;
– повтаряемост във времето и геопространствено разпределение на екстремни, неблагоприятни и катастрофални природни явления и връзката им с крупномащабните атмосферни процеси и климатични промени; оценка на риска от тях и на възможностите за прогнозиране, ранно предупреждение и евентуална превенция;
– геоложка среда и геоложки рискове (движения по активни разломи, свлачища, срутища, кално-каменни порои, техногенни замърсявания от сондажни и минни дейности) – повторяемост и пространствено разпределение; оценка на на възможностите за прогнозиране, ранно предупреждение и превенция;
– рискове за биоразнообразието и функционирането на екосистемите като компонент на устойчива и благоприятна жизнена среда;.
– реакция и адаптиране на екосистемите към екстремни, неблагоприятни и катастрофални природни явления в геоложкото минало (глобални затопляния и застудявания, сблъсък с космически тела, глобални аноксични събития и др.) – ключ към разбиране на настоящите и надеждно прогнозиране на бъдещи промени.
2. Провеждане на приложни изследвания: на основата на знанията, генерирани от насочените фундаментални изследвания, там където е възможно, ще бъдат разработени:
– системи за прогнозиране на неблагоприятни и катастрофални природни явления;
– системи за ранно предупреждение при бедствия;
– системи за подпомагане на действията при катастрофални явления и бедствия;
– дългосрочни стратегии и набор от мерки за превенция и преодоляване на неблагоприятни и катастрофални явления;
– запълване на пропуски в познанията за механизмите на загуба на биоразнообразие и екосистемни функции в България и в Черно море в условията на климатични промени и екстремални природни явления и техните взаимодействия с локалните човешки дейности; възможните пътища за смекчаване на негативните въздействия и адаптиране към тях.
3. Повишаване квалификацията на учени, особено на млади учени и изследователи, и обезпечаване на съвременна научноизследователска инфраструктура.
4. Разпространение на резултатите от научноизследователската дейност.
5. Трансфер на знания към съответните управленски органи
(разработване на научно обосновани стратегии, програми, политики
и мерки за устойчиво управление), както и към образователната сфера – висше и средно образование.
6. Стимулиране на мултидисциплинарни и международни партньорства между изследователски екипи с различна научна насоченост.

Основните дейности, извършвани в изпълнение целите на Програмата, бяха следните.
– Изграждане, организиране и поддръжка на бази данни.
– Избор на модели, инструменти и метрики за изучаване на регионалните явления и процеси в литосферата, атмосферата, хидросферата, биосферата и качеството на живот. Проверка и настройване на избраните модели и инструменти.
– Полеви и лабораторни изследвания
– Компютърни симулации.
– Анализ и обобщение на данните от компютърните симулации, полевите и лабораторните изследвания.
Програмата е пред завършване и вече може да се отчете, че поста вените изследователски цели са постигнати. Наред с това тя изигра съществена роля за повишаване квалификацията на младите учени и изследователи и обезпечаване на съвременна научноизследователска инфраструктура; за разпространение на резултатите от научноизследователската дейност; за трансфер на знания към съответните управленски органи и стимулиране на мултидисциплинарни и международни контакти и партньорства.
Колективът на Национална научна програма „OПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И НАМАЛЯВАНЕ НА РИСКА ОТ НЕБЛАГОПРИЯТНИ ЯВЛЕНИЯ И ПРИРОДНИ БЕДСТВИЯ“ изказва благодарност на Министерството на образованието и науката, което инициира и финансира Програмата.

Чл.-кор. проф. д.н. Костадин Ганев
Национален институт по геофизика, геодезия и география – Българска академия на науките

Prof. Dr. Boian Koulov
Институт за изследване на климата, атмосферата и водите – Българска академия на науките

Благодарности: Настоящите изследвания са проведени във връзка с изпълнението на Национална научна програма (ННП) „Oпазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“, одобрена с Решение на МС № 577/17.08.2018 г. и финансирана от МОН (Споразумение № Д01-27/06.02.2024).

ISBN 978-619-7667-71-4

НИОН „АЗ-БУКИ“

 

 

 

Изтеглете сборника

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

en_US
bg_BG en_US