Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 15, 2020

Повсеместна подкрепа – равно на положителни резултати

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
08/04/2020
в Брой 15, 2020
0
Повсеместна подкрепа – равно на положителни резултати

Галина Евденова, началник на РУО – Враца

3
Споделяния
0
Прегледи
Share on FacebookShare on Twitter
Галина Евденова,
началник на РУО – Враца

Дигитализацията на образованието се случи много по-бързо, отколкото някой е очаквал. В област Враца има 69 училища с 16 343 ученици. От тях само в две училища изобщо не се провежда дистанционно обучение, тъй като няма възможност за осъществяването му. В 41 от училищата се провежда частично електронно обучение, тъй като има по 10 – 15 деца, които нямат устройства или интернет и за тях са организирани алтернативни методи.
„Основният проблем е липсата на необходимата техника – казва началникът на РУО – Враца, Галина Евденова. – Добрата новина е, че получаваме повсеместна подкрепа от всички. В община Бяла Слатина има много добра инициатива. Там кметът и представители от общината направиха дарение за част от учениците и закупиха 92 таблета, а на други осигуриха интернет свързаност.
С пари от бюджетите на училищата са осигурени общо 160 таблета в Бяла Слатина.
Много от училищата търсят дарения от хора и фирми за техника, която не се използва. По този начин част от учениците на ПГ „Димитраки Хаджитошев“ – Враца, са снабдени с крайни устройства и интернет. В региона има и много училища, които работят с „Амалипе“, и те също им съдействат чрез кампанията „Стара техника за ново начало“. В резултат от тази подкрепа учениците, които не се обучават в електронна среда поради липса на устройства, в областта са само 7,91% от общия брой.
„Това се дължи на огромните усилия на учители, директори и родители да подсигурят децата, така че по-голямата част от тях да преминат на онлайн обучение – подчертава Галина Евденова. – На тези, които още не са обхванати в него, се носят разпечатани материали. В процеса са включени образователни медиатори, хигиенисти и учители, хора от кметствата във всички населени места. Включват се и младежи доброволци. Те помагат, като носят разпечатани материали на учениците без устройства и интернет от врачанското ОУ „Васил Левски“, което се намира в една от махалите на града. Учители от това училище пък правят предавания-уроци по рисуване, музика и т.н., които се излъчват безплатно по местната кабелна телевизия ТВ „Михайлов“.
Въобще срещаме подкрепа от всички – от медиите, от интернет доставчиците, които предоставят на социално слабите деца безплатен достъп до интернет. Така че определено има много добри примери и резултати“, казва Евденова.
45 са детските градини на територията на област-та. Те сега не работят, но имат готовност да отворят през лятото и да се справят с подготовката на бъдещите първокласници. Някои от тях имат желание да пускат материали на родителите, за да се занимават вкъщи с децата, но е препоръчително малчуганите да не се натоварват.
„Форсмажорните условия се отразяват изключително положително и виждам, че колегите непрекъснато се самоусъвършенстват, уточнява началникът на РУО – Враца. – Събрана е информация за училищата по кои платформи извършват обучението, и има създадени групи за взаимопомощ по видове платформи. Тези, които са по-напреднали, помагат на колегите си, обменят информация помежду си, което също е много полезно. Изключително сме благодарни на родителите, защото без тях няма как да се справяме, особено с по-малките ученици.
Отчитат се и други положителни тенденции – някои ученици, които не са били особено мотивирани при традиционния начин на обучение, сега определено се занимават с много по-голямо желание – твърди Галина Евденова. – Учителите споделят, че някои от тях изявяват желание да работят все повече в изцяло електронна среда, което ги радва. Обратната връзка, която получаваме по всички възможни канали, определено е положителна – от учители, от директори, от кметства, от родители. Осъществявам пряк контакт и с едно комшийче – всяка вечер си говорим от терасите и той също ми споделя как върви обучението при него и неговите приятели.“

Your Image Description

Свързани статии:

Предай нататък! Май – месец на образованието Новата учебна година ще започне присъствено Пет медала от Международната олимпиада по физика

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

Предишна статия

Майсторство на педагога е да „запали“ и трудното дете

Следваща статия

Предай нататък!

Следваща статия
Предай нататък!

Предай нататък!

Последни публикации

  • Младежки идеи за зеления преход
  • Обновяват столичното 35. СЕУ „Добри Войников“
  • Две столични училища са наградени със знак за качество от Националния инспекторат по образованието
  • Професионалната гимназия по транспорт в Бургас отново обучава водачи категория „C“
  • Антарктиците потеглят за Ледения континент за 34-ти път
  • Близо 579 млн. евро повече за образование в проектобюджета за догодина
  • Националният музей на образованието с изложба за българското светско училище
  • Заместник-министър Наталия Михалевска откри обучение за учители, свързано с темата за Холокоста
  • Заместник-министър Витанов представи пет ключови приоритета в образованието на Генералната конференция на ЮНЕСКО
  • Таня Михайлова и младите гвардейци на България представиха страната ни в Кипър и Италия
  • Училището в с. Търнава откри нов физкултурен салон, изграден с финансиране от МОН
  • Връчиха 4 първи награди в IX национално изложение „Младежко техническо творчество“
  • На 10 години ДВГ „Палави ноти“ има два албума, видеоканал и детско предаване
  • НПСС с плакет на МОН за своята 25-годишнина
  • Управляемият ядрен синтез може да реши проблема с производството на енергия
  • Просветният министър разговаря с учителите от с. Градец 
  • Президентът Румен Радев отличи млади следовници на будителите
  • Премиерът Росен Желязков: Будителите с техния добър пример са това, което ни обединява
  • Министър Красимир Вълчев откри първия паметник на Стоян Омарчевски в България
  • Ученичка от Бургаската математическа гимназия изуми журито в риалити формат
  • Да учиш със сърце
  • Приветствие на министър Красимир Вълчев по случай Деня на народните будители

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

bg_BG
en_US bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.