Българските училища и лекторатът по българистика в Италия организираха салон на съвременната българска литература за деца и младежи. Форумът във Флоренция бе организиран по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ на Министерството на образованието и науката, съобщават от Пресцентъра на МОН.
Домакин на второто издание на Салона е Българското неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция, което е към Културната асоциация „Паралел 43“, с активното съдействие на лектората по български език и литература в Университета „Ориентале“ в Неапол. Събитието бе подкрепено и от Община Флоренция, Асоциацията на българските училища в чужбина и Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.
Участниците са приветствани от Наталия Михалевска – началник на кабинета на служебния министър на образованието и науката.
Тя подчерта, че чрез подобни прояви се изпълняват целите на Националната програма „Роден език и култура зад граница“ – за създаване на условия за популяризиране на българския език и културно-историческото наследство по света, за запазване и съхраняване връзките на българските общности в чужбина с България. По думите ѝ, Салонът е ефективна форма на взаимодействие между ученици, родители, преподаватели, писатели, илюстратори, критици.
По време на събитието
преподаватели от българските училища в чужбина разговаряха с любими български автори на съвременна детско-юношеска литература,
обсъдиха идеи и методическата гледна точка на преподавателите, изследователи и критици за тенденции и процеси в създаването и възприемането на литературата за деца и младежи. В рамките на Салона ученици от Българското неделно училище във Флоренция участваха в две творчески ателиета, като преподавателите и писателите имаха възможност да демонстрират в реална среда свои идеи и подходи.
Във второто издание на Салона участваха Валентина Стоева от фондация „Четене“, Мария Донева, Весела Фламбурари, Иван Раденков, Елица Сърбинова – преподаватели от Софийския университет „Свети Климент Охридски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Нов български университет и от Института за литература към БАН, представители на Асоциацията на българските училища зад граница, преподаватели от български училища в Европа и САЩ.
Включиха се и главният секретар на МОН Любомир Йосифов, Ваня Балчева – директор на дирекция „Образование на българите зад граница“, и Александър Трингов – началник на отдел в дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“.
По Националната програма „Роден език и култура зад граница“ Министерството на образованието и науката подпомага инициативи на българските неделни училища в чужбина.
Одобрените проекти са в две направления
– обмен на добри практики чрез организиране на форуми, майсторски класове, конференции и изготвяне на образователни ресурси за обучението, организирано в чужбина. С подкрепа от МОН ще се проведе Международният конкурс по четене на български език за ученици от първи и втори клас в чужбина в Лондон, международният литературен конкурс „Вълшебното перо“ в Париж, историческата възстановка по повод 10 години от провеждане на обучение в град Честър, Републикански семинар-практикум на учители българисти в Тараклия и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg