Поредна награда тази година получи вестник „Аз-буки“.
Отличието за отношение към българския език бе връчено на директора на Национално издателство „Аз-буки“ Емил Спахийски
по време на форума „Филология и журналистика – заедно за езика“, проведен в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Събитието бе уважено от председателя на 51-вото Народно събрание доц. Наталия Киселова, от генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, и от Албена Миланова – член на УС на Българското национално радио. Аулата бе изпълнена и с преподаватели, журналисти и студенти.
Пред тях ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев посочи, че
„няма как да вървим напред, ако не се опитваме да определяме посоките, в които трябва да продължим да се развиваме и да браним езика си, защото това е до голяма степен част от нашата същност“.
Той припомни обръщението си по случай 24 май тази година и заяви, че „битката за езика е битката за бъдещето на България, за бъдещето на културата, която трябва да водим всекидневно, мотивирано и коректно, ако искаме действително обществото да се промени“.
„Неслучайно тук, в храма на науката и на духа, в лоното на словото, вече повече от 20 години със студенти българисти и със студенти от няколко факултета на Софийския университет, наблюдаваме динамиката на българската реч. Не защото сме длъжни, а защото обичаме езика си и през него правим така, че младите хора, изучаващи филология и история, да бъдат съпричастни към най-голямата сила в света – словото“, отбеляза в словото си доц. Владислав Миланов – езиковед, преподавател в Софийския университет и главен инициатор на форума.
Той обяви, че и тази година са спазили традицията си да наблюдават журналистическата реч, защото според него
„журналистите са посланици на езика ни във всеки български дом“.
Гостите на форума се запознаха с презентация, обобщаваща малка част от наблюденията на екипа от студенти българисти и техни преподаватели от Катедрата по български език на Софийския университет през годините. Доц. Миланов обясни, че вече разполагат с корпус от над 700 наблюдения, които, съвместно с колеги от Секцията по етно-лингвистика на Института по български език, са обобщени в бюлетини.
Над 200 студенти на Софийския университет са работили денонощно, записвайки журналистическата реч, а впоследствие са я анализирали и коментирали в дискусии, за да отличат журналистите, съхранили чистотата на езика ни.
„Във време, в което публичната реч ни носи предимно печал, и във време, в което агресията и езиковата агресия стават норма и не учудват никого, има, и тук в тази зала са събрани, не само отделни личности, но и гилдии, които вярват в библейската максима за това, че в думите има живот“, заяви Надежда Сталянова – преподавател в Катедрата по български език на Факултета по славянски филологии в Софийския университет.
Тя поясни, че форумът е резултат от дългогодишни научни изследвания, и изрази благодарност към Софийския университет, който подкрепя проекта „Текст и действителност и действителност и текст“, и към Министерството на образованието и науката, които подкрепят проекта „Кризи на общуването и общуването по време на кризи“.
По време на събитието бяха връчени наградите на отличени журналисти, сред които Бойко Василев, Дияна Янкулова, Венета Гаврилова, Анна Цолова, Симеон Иванов, Надя Обретенова, Златимир Йочев, Мария Цънцарова, Диана Радева, Милена Милотинова, Ани Балджиян, Мария Ванкова, Невена Василева, Ани Салич, Виктор Николаев, Виктор Дремсизов, Мария Константинова, Светослав Иванов, БТА и БНР.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg