Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 44, 6-12.11.2025 г.

В Министерския съвет

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
06-11-2025
в Брой 44, 6-12.11.2025 г., Новини, Новини 2025
A A

Решения на Министерски съветМинистерският съвет актуализира показателите за изследователски университети

Министерският съвет актуализира системата от показатели за определяне на изследователските висши училища. Този статут вече ще придобива висше училище със значим принос за развитието на важни обществени области чрез върхови научни постижения и с високи резултати от научноизследователската дейност.

За оценка на научните резултати на изследователите от конкретния университет са повишени коефициентите на списания, попадащи в категории Q1 и Q2 на международните бази данни Web of Science и Scopus. Те обхващат топ 50% от най-престижните научни издания в съответната дисциплина, което означава високо ниво на научен принос, иновация и строго рецензиране.

Разширен е и показателят, който се отнася до продуктите на интелектуалната собственост. Освен отчитаните досега заявки за международни и национални патенти се включват и патенти за изобретения, полезни модели и сертификати за сортове растения и породи животни. Отпада оценката по показателите за научно възпроизводство и финансово-икономическото въздействие на научната дейност, тъй като акцентът се поставя върху реалните научни резултати и тяхното качество, което е гарант за високо ниво на научната продукция и международна разпознаваемост на висшите училища.

В проекта на Постановлението се предлагаше още промяна в състава на Междуведомствената комисия към министъра на образованието и науката, която прави оценка на резултатите на висшите училища съгласно показателите. Вместо представители на Съвета на ректорите там трябваше да влязат такива от Селскостопанската академия. Комисията ще се подпомага от независими експерти, притежаващи експертиза в ключови области, свързани с извличане и/или верифициране на данни от бази данни с наукометрична информация.

В момента 12 висши училища са определени за изследователски, като 10 от тях изпълняват стратегически научноизследователски и иновационни програми за развитие по Националния план за възстановяване и устойчивост.

 

Правителството одобри проект за предоставяне на имоти за изграждане на високотехнологична учебна и административна база

Министерският съвет прие решение, с което се осигурява възможност за разширение и модернизация на базата на Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Техническия университет – София, както и за създаване на обща административна среда за структурите на Министерството на иновациите и растежа на територията на „София Тех парк“.

В рамките на решението се предвижда прехвърляне на имоти между Министерството на отбраната, Държавна агенция „Архиви“ и Министерството на иновациите и растежа. Целта е по-ефективно и ефикасно използване на държавния имотен фонд, като на „София Тех парк“ АД ще се предоставят сградите, които са с отпаднала необходимост за Министерството на отбраната. Част от тях ще бъдат обособени като иновативна учебна база за ТУЕС. Впоследствие Министерството на отбраната ще получи освободените от МИР и неговите структури помещения, осигурявайки продължаване на ефективната му дейност, докато на Държавна агенция „Архиви“ ще бъде предоставен имот, на който да бъде изградено архивохранилище.

Разширената база и новата ѝ локация в рамките научно-технологичен парк ще осигури на ТУЕС възможност за разширяване на приема и подобряване на материалната база. По този начин ще се подготвят повече специалисти за нуждите на българската ИТ индустрия.

Позиционирането на образователни институции, високотехнологични компании, държавни структури и изследователски екипи на територията на „София Тех парк“ ще създаде пряка връзка между образованието, науката, бизнеса и държавата. Това ще допринесе за повишаване ефективността на публичните политики в областта на иновациите и ще ускори трансфера на знания и технологии към икономиката.

 

Your Image Description

Свързани статии:

Ръст на студентите в дефицитни специалности България е сред страните, в които ще се изградят нови европейски фабрики за изкуствен интелект, съобщи ЕврокомисиятаБългария ще изгради една от новите шест фабрики за изкуствен интелект на ЕС Откриване на Институт за изкуствен интелект в икономиката и Институт за повишаване на научноизследователския капацитет в областта на ядрената енергетика и ядрената сигурност като основни звена в структурата на Университета за национално и световно стопанство, предвижда проект на Постановление на Министерския съветУНСС открива институти за изкуствен интелект и за кадри в ядрената енергетика и сигурност 15% от възрастните в Eвропа участват в обучения и квалификации

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: изследователски висши училищаМинистерски съветпоказателиРепортерСофия Тех паркТУЕС

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Ръст на студентите в дефицитни специалности

Следваща статия

Бранд, технологии и съвременен образователен мениджмънт: връзки и взаимодействия

Следваща статия

Бранд, технологии и съвременен образователен мениджмънт: връзки и взаимодействия

Application of the International Classification of Functioning, Disability and Health for Children and Adolescents (ICF-CY) in the Context of Inclusive Education Policies

Application of the International Classification of Functioning, Disability and Health for Children and Adolescents (ICF-CY) in the Context of Inclusive Education Policies

From Polytechnic through Dual to STEAM Training or “On Novel Innovation” in Education

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев откри две обновени училища в Пещера
  • Българска ученичка спечели Международната олимпиада по креативно програмиране
  • Нов STEАM център В 7. СУ „Кузман Шапкарев“ обединява наука и изкуство
  • Инж. Таня Михайлова в новия STEM център на СУ „Козма Тричков“: Важно е децата да имат умения за живота
  • Акад. Николай Витанов, зам.-министър на образованието и науката: Повече родни таланти избират българските висши училища
  • Вестник „Аз-буки“ – брой 44/2025 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2025, година XXXIII
  • Innovative Conception, Policy and Strategy for Education and Training for Proactive Cyber Counterintelligence and Defence
  • Artificial Intelligence (AI) as an Opportunity for Enhancing the Competitiveness of the Restaurant Business through Innovative Modules (IM)
  • Интегриране на предприемаческото образование в университетите: стратегии и предизвикателства
  • From Polytechnic through Dual to STEAM Training or “On Novel Innovation” in Education
  • Application of the International Classification of Functioning, Disability and Health for Children and Adolescents (ICF-CY) in the Context of Inclusive Education Policies
  • Бранд, технологии и съвременен образователен мениджмънт: връзки и взаимодействия
  • В Министерския съвет
  • Ръст на студентите в дефицитни специалности
  • 15% от възрастните в Eвропа участват в обучения и квалификации
  • Фантастичните умове на България
  • Младежки идеи за зеления преход
  • Обновяват столичното 35. СЕУ „Добри Войников“
  • Две столични училища са наградени със знак за качество от Националния инспекторат по образованието
  • Професионалната гимназия по транспорт в Бургас отново обучава водачи категория „C“
  • Антарктиците потеглят за Ледения континент за 34-ти път

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"