Наказания за подменени диктовки, децата няма да бъдат ощетени
Резултатите по български език и литература и по математика на националното външно оценяване след IV клас показват, че учениците имат добри знания от началните класове. Средната оценка на двата изпита е „Много добър 5“, съобщава МОН. Средният брой точки по двата предмета е съответно 37,25 и 31,57 от максимум 50.
57 389 ученици се явяват на НВО по български език и литература, а 57 256 – по математика. Това са 98% от четвъртокласниците.
С две отлични оценки са 8919 ученици, а с две слаби – 2393.
По български език и литература учениците демонстрират отработвани в годините умения – пренасяне на думи, строеж на думите, пунктуация в края на изречението и степенуване на прилагателни. Близо две трети от четвъртокласниците са работили сравнително добре по творческата задача. Предизвикателство обаче продължава да бъде създаването на цялостен, свързан и граматически правилен текст. Някои от децата все още се затрудняват с правописа на предлозите „с“ и „в“.
По математика във висока степен са усвоени аритметичните действия и учениците успешно решават познати задачи – за лице на право-
ъгълник, разпознаване на прав ъгъл, текстови задачи. Трудности срещат със задачите, които изискват мислене – избор на най-рационалния път за решаване, извличане и обработка на информация от таблици и схеми, пространствена ориентация.
Регионите с най-високи резултати и по двата предмета по традиция са София, Смолян, Варна и Русе. Училищата с най-високи резултати по български език и литература са само от столицата. Сред отличниците по математика са също училища от Стара Загора, Русе, Пазарджик, както и основно училище от с. Труд.
През тази учебна година НВО в IV клас се проведе в нов формат. Целта е да се измерят резултатите, заложени в стандартите за общообразователна подготовка и в новите учебни програми при равнопоставеност на учениците на национално равнище. Оценяването се проведе анонимно в електронна среда.
От МОН отбелязват, че новостите в тазгодишното НВО правят несъпоставими резултатите от 2021 г. с предходните години. Предстоят конкретни анализи на индивидуално, училищно и регионално равнище, както и планиране на адекватни мерки за преодоляване на констатираните слабости и пропуски. Особено внимание ще се обърне на подготовката на децата с резултати под 25 точки.
Проверява се кой не сие свършил работата
Директори на училища и квестори ще носят дисциплинарна отговорност за подменени диктовки на националното външно оценяване по български език и литература за IV клас, което се проведе на 27 май т.г.
„Но децата, които са изпълнили поставените им задачи, не са виновни и ще бъде оценен трудът им“, категорична е зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова.
В пет училища в страната на учениците не е пуснат изпратеният от Министерството на образованието и науката аудиофайл, а са диктувани други текстове. След проверка на всички 57 307 писмени работи на четвъртокласниците са открити около 90 теста, които съдържат диктовки с текст, различен от този в изпитния аудиофайл.
Петима квестори от ОУ „Стоян Михайловски“ във Варна са с предупреждение за уволнение. Причината е, че в две от изпитните зали децата са писали отново пробната диктовка, която е била проведена през февруари т.г.
За неосъществен контрол и допуснати нарушения със „забележка“ е наказан директорът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Старо Оряхово, община
Долни чифлик в област Варна. С дисциплинарни наказания са и четирима членове на училищната изпитна комисия. В това училище са имали проблем с разархивирането на изпратения от МОН аудиофайл с диктовката. Без да сигнализират в Министерството, те са ползвали изпратен им от друго училище аудиофайл с друг текст.
В столичното 159. ОУ „Васил Левски“ изпитът в една от залите е проведен с аудиодиктовка на издателство, а не с текста от МОН. Квесторът в залата е с дисциплинарно наказание „забележка“. На директора на училището е наложена финансова санкция.
Диктовката е подменена също в основното училище в с. Богданица, област Пловдив, както и в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит. Там предстоят проверки.
В хода на оценяването на писмените работи са установени и диктовки с почерк, различен от този при отговорите на другите въпроси от теста.
В други случаи диктовката не е пусната от изпратения аудиофайл. Вместо това тя е раздадена на четвъртокласниците на хартиен носител и те са я преписали заедно със знаците за пауза при четене.
Оценката от изпита по български език и литература в IV клас служи за установяване на индивидуални пропуски и за анализи на резултатите от обучението на училищно и национално равнище.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg