Академични изследвания в хуманитарните и обществените науки

УЧЕБНИК ЗА СТУДЕНТИ И ДОКТОРАНТИ


Целта на този учебник е да даде на студентите и докторантите основни знания за същността на научната работа, да изгради у тях умения за ползване на научна литература, за научно четене и научно писане, за работа с информационни източници, за структуриране на научен текст и за изготвяне на библиография, за цитиране, за начина, по който се прави емпирично проучване, за това какво е резюме и експозе на научна разработка, за презентирането на научно изследване пред аудитория, за структурата и съдържанието на дипломната работа, за докторантурата и успешната научна дейност на докторанта.

Тези знания и уменията се формират чрез специализирани дисциплини, изучавани в повечето български университети. Така например дисциплина с наименование „Академични изследвания“ бе въведена за първи път в учебните планове на първи курс от бакалавърската степен в Икономическия университет – Варна, през 2020/2021 академична година. В други университети дисциплината се преподава под друга форма, но със сходно съдържание. Учебникът е предназначен и за студентите от последния курс на бакалавърската степен, както и за студентите от магистърската степен, когато те трябва да подготвят своята дипломна работа / магистърска теза. В учебника са включени и базови знания за докторантурата, както и съвети за успешна научна дейност на докторанта. Целта е да се формират у младите хора широк кръг научни компетенции, необходими за добро представяне по всички изучавани дисциплини в хода на бакалавърската, магистърската и докторската степен в областта на хуманитарните и обществените науки.

Учебникът се състои от единадесет теми и две приложения, структурирани и разработени съобразно учебните програми на дисциплините „Академични изследвания“, „Спецсеминар“ и „Докторантски семинар“, преподавани в Икономическия университет – Варна, на студентите и докторантите от професионалните направления „Администрация и управление“, „Икономика“ и „Туризъм“. Със своето съдържание той може да бъде полезен за учебния процес и в други български университети, в които се обучава по специалности от областите на висшето образование: 2. Хуманитарни науки и 3. Социални, стопански и правни науки.

Всяка тема е структурирана в няколко подтеми, а с оглед на допълнителната подготовка на студентите накрая са приложени списък на ползваната по темата литература, въпроси, творчески задачи и примерни тестови въпроси по темата. В края на учебника е поместен общ списък на научната литература и достатъчно голям набор от примерни теми за курсови работи с необходимите разяснения към всяка тема, които също имат за цел да насочат студентите в тяхната подготовка. За улеснение на докторантите са приложени Минималните национални изисквания към научната дейност в хуманитарните и обществените науки съгласно Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България.

Учебникът няма претенциите да задоволи нуждата от обхватни специфични знания, заложени в програмите на специализираните дисциплини, изучавани във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, във филологическите факултети или в специалностите „Библиотекознание“ и „Библиография“ в българските университети, но с ползваната и цитирана в него литература той насочва своите любознателни ползватели към усвояване на умения за научна дейност, които те биха могли впоследствие самостоятелно да развиват и надграждат в академичната си кариера.

От позициите на преподавател с повече от 30 години стаж на университетската катедра искам да споделя нещо важно. Този учебник и едноименната дисциплина биха били напълно излишни, ако през последните години в учебните планове на българските университети не бяха ограничени и дори премахнати онези дисциплини, които дават широка хуманитарна подготовка на студентите и докторантите. Понякога имам чувството, че съвсем целенасочено или от недомислие тенденциите в българското висше образование са съвсем противоположни на световните. Показателен за това е следният факт от наши дни. През 2025 г. Нобеловата награда за икономика бе присъдена на проф. Джоел Мокир за неговите значими приноси за изследване на устойчивия растеж – изследвания, изцяло базирани на стопанско-историческите методи. По същото време у нас дисциплината „Стопанска история“ е премахната или силно редуцирана като хорариум дори в университетите и специалностите с икономически профил.

Няма никакво съмнение, че хуманитаристиката създава базовата теоретична култура, че именно хуманитарните науки в най-голяма степен възпитават академичната грамотност. С настоящия учебник съм се опитал поне частично да запълня тази празнота в подготовката на студентите и докторантите, но не мога да скрия, че ми беше много трудно да правя обяснения, които биха били ненужни, ако младите хора в университетите вече са имали досег с поне основните от класическите науки. И не си правя илюзия, че винаги съм успявал…

Варна,
1 ноември 2025 г.
Ден на народните будители
Чл.-кор. проф. д.и.н. Иван РУСЕВ


АВТОР:
Член-кореспондент проф. д.и.н. Иван РУСЕВ, Българска академия на науките; Икономически университет – Варна
РЕЦЕНЗЕНТИ:
Проф. д.н. Пенчо Д. ПЕНЧЕВ, Университет за национално и световно стопанство – София
Доц. д-р Гергана ГЕОРГИЕВА, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“
ПРЕДПЕЧАТ: Росен Йорданов
КОРЕКТОР: Анелия Врачева
ХУДОЖНИК НА КОРИЦАТА: Росен Йорданов


ISBN 978-619-7667-82-0
Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“
1113 София, бул. „Цариградско шосе“ 125, бл. 5


Формуляр за поръчка

    Welcome Back!

    Login to your account below

    Create New Account!

    Fill the forms bellow to register

    Retrieve your password

    Please enter your username or email address to reset your password.

    bg_BG
    en_US bg_BG