"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Аз-букиAz-buki National Publishing House for Education and Science
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About us
    • About us
    • Who we are
    • Team
    • Ethics
    • Documents
  • Az-buki Weekly
  • Journals
    • Strategies for Policy in Science and Education
    • Bulgarian Language and Literature
    • Pedagogika-Pedagogy
    • Mathematics and Informatics
    • Natural Science and Advanced Technology Education
    • Vocational Education
    • Istoriya-History journal
    • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
    • Filosofiya-Philosophy
  • Editions
  • Projects
  • Advertising
  • Subscribe now
  • Contact
  • en_US
  • bg_BG
  • Main Page
  • About us
    • About us
    • Who we are
    • Team
    • Ethics
    • Documents
  • Az-buki Weekly
  • Journals
    • Strategies for Policy in Science and Education
    • Bulgarian Language and Literature
    • Pedagogika-Pedagogy
    • Mathematics and Informatics
    • Natural Science and Advanced Technology Education
    • Vocational Education
    • Istoriya-History journal
    • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
    • Filosofiya-Philosophy
  • Editions
  • Projects
  • Advertising
  • Subscribe now
  • Contact
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Az-buki National Publishing House for Education and Science
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2021 Брой 24, 2021

Избраха царете на буквите

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
16-06-2021
in Брой 24, 2021
A A

Избраха най-добре четящите българчета, стигнали до финала на петото издание на конкурса
„Аз Буки Веди“, който се проведе на 12 и 13 юни 2021 г. във виртуална класна стая на платформата „Училището.бг“. За участие се записаха рекорден брой ученици –
92 деца от първи и втори клас от 32 неделни училища от 9 държави – Белгия, Великобритания, Германия, Испания, Италия, Кувейт, Сърбия, Франция и Швейцария. За сравнение в миналогодишното издание се явиха 47 деца от 16 неделни училища от 5 държави.
Конкурсът се организира от две неделни училища в Германия – „Св. княз Борис I“
в Аахен и „Аз Буки Веди“ в Кьолн, в партньорство с Държавната агенция за българите в чужбина и под патронажа на Антоанета Байчева – генерален консул на България във Франкфурт на Майн.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на конкурса „Аз Буки Веди“.
Отличени бяха царете на буквите от I и II клас, както и четирима техни подгласници – властелини. Царица на буквите при първокласниците стана Никол Илиева от БНУ „Аз Буки Веди“ в Кьолн. Двамата властелини на буквите са Каян Панайотов също от училището в Кьолн и Мартина Дикова от ПБНУ „Св. Иван Рилски“ в Хатива, Испания.

Ема Тумзер учи български език в подготвителна група „Усмивка“ към БУ „Васил Левски“ в Саарбрюкен,
Германия, с филиал в Кайзерслаутерн

При второкласниците царят на буквите се казва Крис Мицев от Българското училище в Единбург, Великобритания. Негови подгласници са властелините Ванеса Манолова от НУ за български език и култура „24 май“, Бад Липшпринге, Германия, и Мартин Иванов от БНУ „Буквар“ в Кобленц, Германия.
Специалните награди на Генералното консулство на България във Франкфурт на Майн отиват при първокласничката Наталия Петрова от БНУ „Буквар“ в Кобленц, Германия, и второкласничката Инна Емилова от БНУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Торевиеха, Испания. Консулството присъди и поощрителни награди за първолаците Детелина Машева от БУ „Св. Княз Борис I“ в Аахен и Тиарафин Мурат Андонова-Уяр от Българското училище в Единбург, Великобритания. Поощрителни награди има и за второкласниците Гергана Оракова от БНУ „Христо Ботев“ в Торент, Испания, Диана Александрова от БНУ „Свети Седмочисленици“ в Реус, Тарагона, Испания, Даниел Колев от БНУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Париж и Михаела Чакърова от БНУ „Аз Буки Веди“ в Кьолн.
Конкурсът се проведе в рамките на два дни, като през първия малките ни сънародници в чужбина четоха познати текстове в проза и поезия, а през втория – непознати.
„Поздравления за всички участници, които тази година бяха повече от превъзходни, а състезанието – изключително оспорвано. Очаквайте скоро своите награди и грамоти“, коментира директорът на БНУ „Аз Буки Веди“ – Кьолн, Росица Байрактарски.
Журито бе в състав: проф. д-р Боян Вълчев от СУ „Св. Климент Охридски“ – председател на журито, дългогодишен преподавател по български език и литература в университетите в Кьолн, Саарбрюкен и Берлин; проф. д-р Благовест Златанов – зам.-председател на журито, настоящ преподавател по българистика и литературна теория в „Рупрехт-Карлс Университет“, Хайделберг, Германия; доц. д-р Илияна Чекова – преподавател по български език за чуждестранни студенти в Университета в Кьолн, както и във Факултета по славянски филологии на СУ; и д-р Камелия Спасова – поет и есеист, настоящ преподавател по антична и западноевропейска литература в Алма матер.
Конкурсът по четене е родителска инициатива, осъществена за първи път през учебната 2010/2011 г. в БНУ „Аз Буки Веди“ – Кьолн. Целта му е да изгради, развие и мотивира четивните умения у децата от българската диаспора. Конкурсът е междуучилищен от 2017-а и на него могат да се явяват по двама от най-добре четящите ученици от I и II клас от неделните училища. По света има 245 школа, които се подпомагат финансово от Министерството на образованието и науката по ПМС №90
и още около 130 – по Националната програма „Роден език и култура зад граница“.
В края на петия международен конкурс по четене на български език „Аз Буки Веди“ чрез жребий са определени следващите две училища домакини. През 2022 г. това ще бъде Неделното училище за български език и култура „24 май“ в Бад Липшпринге, Германия, а през 2023 г.
– Първо българско училище „Иван Вазов“ в град Арма, Северна Ирландия.

Your Image Description

Свързани статии:

„Графиня Марица“ на варненска сцена Българчета от Атина гостуват в Пловдив и София Default ThumbnailМлади европейци изследват българското Среща след седем десетилетия

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Ние по света

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

„Заселват“ 2 милиона пчели във Виена

Next article

„Графиня Марица“ на варненска сцена

Next article
„Графиня Марица“ на варненска сцена

„Графиня Марица“ на варненска сцена

В ход е дигиталното обучение

Българчета от Атина гостуват в Пловдив и София

Южни слънца

Южни слънца

Последни публикации

  • Преброиха повече водолюбиви птици у нас
  • За смисъла да изучаваш френски език и ползата от обмяната на опит разговаряме с председателя на АПФБ Вяра Любенова
  • „Гугъл“ награди „Инсайт“ с 500 000 долара
  • Глобалното висше образование става все по-многополюсно
  • Практическата работа става водеща в информатиката за VIII и IX клас
  • Домакинството ни на Световното първенство по унивеситетски дебати – кулминация от натрупания опит и успехи
  • Нанси Асенова от НУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград спечели отличието „Млад медиатор“ за 2025 г.
  • Ученици от ОДК – Кюстендил, по следите на Освобождението
  • „Яворови дни“ в Бургас – среща на поезия, памет и младост
  • Дронове влизат в часовете в село Труд
  • Световните вицешампиони по университетски дебати Велина Андонова и Алек Селвелиев: Младите трябва да се интересуват от случващото се
  • Списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ вече е част от европейската база данни ERIH+
  • 5 евро или 5 евра
  • Вече 100 години Професионалната техническа гимназия във Враца подготвя кадри за българската икономика
  • Столичното 2. СУ „Емилиян Станев“ откри STEM център на два етажа и с 8 зали
  • Отново е време за конкурса „Млади таланти“ на МОН
  • Български учители могат да кандидатстват за стипендии по програма „Фулбрайт“
  • Онлайн платформа дава възможност на четвъртокласниците да проверят уменията си за изследването PIRLS
  • Институции и бизнес: Дуалното обучение дава реални умения и бърза реализация
  • Софийският университет разкрива две нови специалности
  • Започна кандидатстването за XVIII издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
  • Solutions of the Contest Problems from Issue 3, 2018

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About us
    • About us
    • Who we are
    • Team
    • Ethics
    • Documents
  • Az-buki Weekly
  • Journals
    • Strategies for Policy in Science and Education
    • Bulgarian Language and Literature
    • Pedagogika-Pedagogy
    • Mathematics and Informatics
    • Natural Science and Advanced Technology Education
    • Vocational Education
    • Istoriya-History journal
    • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
    • Filosofiya-Philosophy
  • Editions
  • Projects
  • Advertising
  • Subscribe now
  • Contact
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"