Заповядайте на първия по рода си семинар в България, организиран от Национално издателство за образование и наука „Аз-Буки“ и Представителство на „Кларивейт Аналитикс“ за България, който ще ви даде практически насоки за успешно публикуване на научни изследвания в авторитетни издания както в България, така и по целия свят.
По време на събитието ще се анализират и обсъдят най-честите грешки, които се правят при публикуването на научни изследвания. Лекторите ще предложат ценни съвети за подобряване на цитируемостта, методи в търсенето и оценката на проверена и качествена информация.
Сред важните теми, които ще бъдат разгледани, са и технологичните иновации, които могат да бъдат използвани като инструмент за защита на интелектуалната собственост в академична среда.
Това събитие ще обогати знанията ви и ще ви предостави възможност за дискусии, както и свободна зона за вдъхновение, обмяна на опит и разработка на нови идеи. Ще имате възможност и за диалог с академичната общност и ръководните структури в образователната ни система.
Пълната програма и ключовите лектори можете да разгледате по-долу в сайта на събитието.
Презентации от събитието
Съвети за по-висока цитируемост – д-р Савина Кирилова, специалист по наукометрия. Разгледай презентацията
Съвети към авторите: Успешно публикуване на научни изследвания – Христина Шербанова, Бикам Плюс ООД – Представителство на Clarivate Analytics за България . Разгледай презентацията
Технологиите като инструмент за защита на интелектуалната собственост в академична среда – Доника Гавова, продуктов мениджър на Strikeplagiarism.com. Разгледай презентацията
Програма
с участието на проф. Галин Цоков, министър на образованието на науката и модератор Емил Спахийски, директор на НИОН „Аз-буки“
Янита Жеркова - дирекция „Наука“ в Министерство на образованието и науката
Emil Spahiyski, директор на НИОН „Аз-буки“
проф. Иван Русев, главен редактор на списание „История“
д-р Савина Кирилова, специалист по наукометрия
Ventsislav Genkov, зам.-директор на НИОН „Аз-буки“
Христина Шербанова, Бикам Плюс ООД - Представителство на Clarivate Analytics за България
д-р Албена Симова, редактор на списание „Стратегии на образователната и научната политика“
Dr. Silvia Petrova, редактор на списание „Философия“
Доника Гавова, продуктов мениджър на Strikeplagiarism.com
Закриване на семинара
Основни лектори
Член е на Комисията за иновативните училища към МОН (2016 г.) и на Постоянната комисия по педагогически науки и социални дейности на Националната агенция по оценяване и акредитация (от 2018 г.); председател е на Асоциацията на департаментите за квалификация на педагогическите специалисти в България (2022 г.); главен редактор на списание „Педагогика“ (2019 г.).
Участвал е като ръководител, координатор и член в повече от десет международни и национални научни и образователни проекта. Автор е на над 110 научни публикации, издадени в България и чужбина.
Янита Жеркова – началник отдел „Транснационални научни инициативи”, дирекция „Наука“ в Министерство на образованието и науката
Инж. Янита Жеркова работи в Министерството на образованието и науката на България от 1997 г. Началник е на отдел „Трансационални научни инициативи” в дирекция „Наука“ на Министерството на образованието и науката. Национален представител е в работна група „Отворена наука и иновации“ на Европейската комисия, участва в Управителния съвет на European Open Science Cloud Steering Board и European Research Area Forum.
Участвала е в създаването на Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2030 и Национална програма за развитие „България 2030”. От 2014 г. до момента участва в процеса на координиране и проектиране на актуализацията на Национална пътна карта за научна инфраструктура на Република България. Участва в разработването, координирането, финансирането и мониторинга на националните научни програми. През последните две години е в работната група за разработване на наскоро представения проект на новия Закон за научните изследвания и иновациите.
Емил Спахийски – директор на НИОН „Аз-буки“ (модератор)
Емил Спахийски е журналист, сценарист и режисьор с дългогодишен опит в печатните медии, телевизията и киното. Завършил е Военното училище „Васил Левски“ във Велико Търново, журналистика в СУ „Климент Охридски“, кино- и телевизионна режисура в ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград, специализирал е драматургия в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Той е истински професионалист в своята област, който проявява неподправена страст към писането. Отличава се с умението си да разказва истории, които привличат вниманието на читателите и зрителите. Неговият журналистически стил се отличава с качествено изследване, анализ и обективност. Винаги се стреми да представи различните гледни точки и да поднесе цялостната картина на дадена тема.
Неговата работа включва разнообразни фокуси – от политика и икономика до култура и спорт. Бил е репортер, политически наблюдател, изпълнителен директор на вестник, издател на електронна медия. Обича да пътува и да опознава хората около себе си.
От 2022 г. е директор на НИОН „Аз-буки“.
Чл.-кор. проф. д.и.н. Иван Русев – главен редактор на научно списание „История“
Гост-професор в университети на Париж, Франция.
Носител на престижни научни награди: награда „Д-р Иван Селимински“, награда „Варна“ в областта на хуманитарните и обществените науки (два пъти), Награда на Съюза на учените в България, Награда на Центъра за стопанско-исторически изследвания и др.
Почетен гражданин на Сливен.
Автор на 12 монографии и на близо 200 студии и статии на български, френски, английски и немски език в сборници и периодични издания в България, Франция, Румъния, Турция и Полша.
Д-р Савина Кирилова – специалист по наукометрия
Савина Кирилова е магистър по библиотечно-информационни науки в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2020 г. защитава дисертация в областта на наукометрията на тема „Проблеми на научната информация и комуникация в науката и образованието“ във Факултета по химия и фармация на Софийския университет.
Ръководи библиотеката на Факултета по химия и фармация, филиал на Университетската библиотека на Софийския университет. Води обучения по търсене, оценка и етична употреба на научна информация, насоки за публикуване в научни списания и хищни практики в научното публикуване.
Венцислав Генков – зам.-директор на НИОН „Аз-буки“
Венцислав Генков е журналист с богат опит както в печатните, така и в онлайн медии. Развива своя професионален път, като завършва „Журналистика и масмедии“ в УНСС и постига степен „Магистър по политология“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
През годините работата му като репортер и отговорен редактор му дават експертизата, с която успява трезво да преценява както медийните процеси, така и изискванията за качествено новинарско съдържание.
Наред с това Венцислав Генков е бил част от екипа на Европейския парламент и на други държавни институции като експерт „Връзки с обществеността“. Този опит го оформя не само като отличен журналист, но и го прави силно компетентен в областта на комуникацията и медийните отношения, както и в областта на разработването на проекти по европейски програми.
Христина Шербанова, Бикам Плюс ООД - Представителство на Clarivate Analytics за България
Христина Шербанова работи за представителството на Clarivate Analytics за България от 2012 г. Прави обучения за работа с наукометричната база данни Web of Science, аналитичния продукт InCites и Journal Citation Reports за редица български висши учебни заведения и институции из цялата страна.
От 2018 г. активно подпомага работата на българските научни издателства чрез изготвяне на анализи и даване на препоръки за повишаване качеството на издателския процес, така че повече български списания да бъдат индексирани в Web of Science.
Представя ползите и нуждата от търсене на качествена научна информация в Web of Science и всички останали продукти на Clarivate Analytics, за да могат българските научни изследвания да бъдат видими в световния „океан“ на науката.
Д-р Албена Симова – редактор на научно списание „Стратегии на образователната и научната политика“
Д-р Албена Симова е редактор на научните списания „История“ и „Стратегии на образователната и научната политика“. С неуморимо усърдие и страст към академичната сфера, тя играе ключова роля в насърчаването на образователната и научната общност чрез новаторски идеи и научни изследвания.
Тя е бакалавър и магистър по „История“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а от 2014 г. е главен асистент към катедра „Нова и съвременна история“ в ИФ на същия университет.
Със своята роля като редактор на списанията д-р Албена Симова насърчава диалога и разработката на стратегии за напредъка на образованието и науката.
Доника Гавова – мениджър „Бизнес развитие“ към StrikePlagiarism Bulgaria
Доника Гавова е изключителен професионалист, заемащ позицията мениджър по бизнес развитие към компанията StrikePlagiarism Bulgaria. Фирмата предоставя софтуер за проследяване на плагиатство в изпълнение на договор с МОН. Платформата е достъпна за безплатно и неограничено ползване от всички университети и образователни институции, като по този начин ги подпомага да осигуряват честност и надеждност в образователния процес.
Със своята страст и ангажираност в областта на иновациите и технологичния напредък Доника Гавова играе ключова роля в разширяването на информираността и изграждането на доверие в платформата, която гарантира, че бъдещите поколения учени ще бъдат добре подготвени и ще се реализират като надеждни професионалисти.
Д-р Силвия Петрова – редактор на научно списание „Философия“
Д-р Силвия Петрова е редактор на научното списание „Философия“. Доктор е по обществени комуникации и информационни науки, главен асистент в катедра „Културология“ на Югозападния университет и хоноруван асистент във Философския факултет на Софийския университет.
Автор е на множество научни публикации в сферата на съвременната култура, сред които две монографии. Била е гост-лектор в университетите в Палермо и Флоренция (Италия).