Това стана ясно от посещението на Фабиола Джаноти – генерален директор на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) у нас.
„През последните 30 години България има голям принос за развитието на ЦЕРН – както за фундаменталните изследвания, така и за разработването на нови технологии. Вашата страна ни дава висококвалифицирани учени, освен това фирми изпълняват поръчки за високотехнологични разработки“, казва още проф. Джаноти.
Тя подчертава, че страната ни е една от малкото, които постигат висока възвращаемост на годишния си членски внос. Освен участието на български учени и инженери в дейността на ЦЕРН родни фирми се включват и в търговете за изпълнение на поръчки. За миналата година индустрията ни е изпълнила поръчки за 1 млн. швейцарски франка. Най-често фирмите печелят търгове за софтуерни технологии или изграждане на компоненти, които се вграждат в детекторите на Големия адронен колайдер. „Това показва, че вашата индустрия има висока конкурентоспособност на европейско ниво“, категорична е проф. Джаноти.
Повод за нейната визита е заседание на международна комисия с представители на всички страни – членки на ЦЕРН, която ще направи мониторинг на провежданите у нас изследвания в областта на ядрената физика и участието ни в международни проекти в тази сфера. Подобен анализ се изготвя веднъж на 7 години на всяка страна членка.
Проф. Джаноти обсъжда с министъра на образованието и науката проф. Николай Денков проекта за изграждане на последно поколение адронен ускорител у нас, който да се използва едновременно за медицински цели и за научни изследвания. Проектът е на учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Българската академия на науките. „По идеята се работи от няколко години. Говорим за нова технология, която показва висока ефективност при лечение на туморни заболявания. Предварителната оценка за стойността на центъра е 230 млн. лв. Според бизнес плана се предвижда той да бъде изграден с публично-частно партньорство. Тепърва предстои търсенето на частни инвеститори“, коментира проф. Денков. По думите му до края на годината е нужно да се довърши предварителното проучване за изграждането на центъра, а след това да се премине на следващ етап. Според предварителната оценка адронният ускорител ще „върне“ направената инвестиция за период от 10 години. Проф. Джаноти коментира, че ЦЕРН е готов за сътрудничество, като ще предостави на екипа достъп до най-новите технологии в тази сфера.
Четете повече в бр. 13, 30 март – 5 април 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg