Започна общественото обсъждане на още един образователен стандарт.
Проектът на Постановление на Министерския съвет за приемането на Наредба за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование е публикуван на интернет сайта на МОН и на портала за обществени консултации на МС. С него се уреждат редът за финансиране на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, условията и редът за определяне броя на паралелките и на групите и на броя на децата в тях, както и условията и редът за организиране на индивидуално обучение на ученик от паралелка и за осигуряване на обучението по български език по чл. 17, ал. 1 и 3 от Закона за предучилищното и училищното образование. Бележки, становища и предложения по него могат да бъдат изпращани до дирекция „Финанси“ на МОН до 29 май 2017 г. включително.
Съгласно разпоредбите на новия образователен закон стандартът за финансиране се приема с наредба на МС.
Предвижда се минимум 16 и максимум 22 деца да има в една паралелка от I до IV клас в неспециализирани и специализирани училища. От 12 до 23 е броят на децата в подготвителна група, а от 18 до 26 – от V до XII клас.
Броят на учениците в паралелките може да бъде завишен с до двама ученици в начален етап, когато паралелките са повече от една в този клас, до трима в начален етап, когато паралелката е единствена в класа, и с до трима в паралелките в прогимназиален, в първи и във втори гимназиален етап.
В целодневните и полудневните групи в детските градини се предвижда да има от 12 до 23 деца. От 8 до 18 са те в яслените групи.
Паралелките във вечерна форма на обучение могат да имат от 18 до 30 ученици, а в задочна – от 15 до 35. Разписан е и нормативът за броя на учениците в една паралелка в специалните училища, в специалните групи в детските градини, в центровете за специална образователна подкрепа, в центровете за подкрепа на личностното развитие, както и в групите за целодневна организация на учебния ден.
В детските градини на делегиран бюджет броят на групите и на децата в тях се определят от директора. Когато детската градина не прилага система на делегиран бюджет, това се определя от първостепенния разпоредител с бюджетните средства. При недостатъчен брой деца за образуване на групите в детските градини се допуска формирането на смесени групи с деца на различна възраст.
Четете повече в бр. 18, 4 – 10 май 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg