Преходът на Германия към нисковъглеродно, екологосъобразно, надеждно и достъпно енергоснабдяване, или т. нар. енергийна революция, разчита в голяма степен на възобновяемата енергия (вятър, слънчева и водна електроенергия) и енергийната ефективност.
Повечето, ако не и всички налични съоръжения на въглища ще трябва да бъдат спрени. Изключването на ядрените реактори трябва да приключи до 2022 г.
Законодателната подкрепа за тази задача е приета през 2010 г. и включва намаление на емисиите на парникови газове с 80 – 95% до 2050 г. (спрямо 1990 г.) и преминаването към възобновяема енергия (60%) до същата година. С тези амбициозни цели се търси и по-голяма прозрачност по отношение на формирането на национална енергийна политика. По инициатива на Федералното министерство на околната среда, опазването на природата, строителството и ядрената безопасност Агенцията за възобновяема енергия и adelphi – водеща консултантска агенция в областта на климата, околната среда и развитието, са организирани няколко медийни семинара за журналисти от Източна Европа с фокус върху различните инициативи, насочени към опазване на климата. Първият от тях е посветен на местни инициативи, свързани с прехода към нови енергийни източници. Част от програмата на семинара е посветена на екологичното образование и екологичните иновации и включва посещение на училище, където принципите за опазване на климата и енергоспестяването са неразделна част от учебната програма.
Борбата с климатичните промени трябва да се води от всеки човек, категорични са специалистите. И най-добрият начин да бъдат въвлечени всички, е да се започне от най-малките – децата в детските градини и учениците. Обучението как да се пести енергия, трябва да се съчетава с екологичното възпитание и опазването на природните ресурси.
Волфганг Шварц доскоро е бил директор на отдела за образованието, младежта и семейството в берлинския Сенат. Той координира проект, свързан с климатичните промени, в който участват берлински училища, и разказва как се е опитал да привлече максимално вниманието на медиите, а оттам и на обществото към тази тема.
Независимият институт по въпросите на околната среда (UfU) е научен институт и неправителствена организация (НПО) със силен профил в приложните изследвания в областта на екологичното образование, участието на обществеността, опазването на климата и екологичното право. Мотото му е „Екологични изследвания, насочени към гражданите“. Това означава, че се отчитат и техните виждания. Институтът е основан от учени и природозащитници по време на мирната революция в ГДР през 1989 г. и днес е единственият институт с нестопанска цел за социално-екологични изследвания с източногермански корени.
Институтът работи и по проблема за климатичната защита в контекста на образованието и екологичното възпитание. Освен обучения на учители специалистите в него консултират и местни власти. Периметърът им на действие е от детски градини до университети и курсове за професионална квалификация.
„Екологичното възпитание трябва да започне в най-ранна възраст и затова един от нашите проекти е за детските градини, наречен е „Деца на слънцето“ – казва Доротеа Карл от Института. – Той се осъществява в продължение на десет години. Говорим с преподавателите, проверяваме сградите. Учим децата какво представляват въздухът, слънцето, водата, как се образуват сенките. Правим много експерименти, подходящи за тяхната възраст. Това се техните първи срещи с техниката, измерванията и те са много горди от това. Учим ги да правят разлика между метеорологично време и климат и как човек може да въздейства върху него. И тук обученията на педагогически персонал са особено важни за постигане на целите на Проекта.“
Проектът „Използвай главата си, а не въглища“ продължава усилията на берлинския район „Панков“ за реализиране на потенциала за спестяване на енергия в обществените сгради, като насърчава потребителите да променят поведението си. С Проекта се осигуряват външни консултации в лицето на двама специалисти – един технически експерт, който оказва подкрепа по въпроси като регулирането на отоплението и системните инспекции, и експерт по комуникации в училище, който помага за организирането и проектирането на уроци, конференции и връзки с обществеността по теми, свързани с енергоспестяването. В момента в Проекта участват 17 училища в района – 15 основни, едно интегрирано средно и гимназия.
Четете повече в бр. 38, 21 – 27 септември 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg