Въвеждането на делегираните бюджети в образователната система е може би най-положителната промяна, която бе направена преди години.
Нашето училище е с делегиран бюджет от учебната 2005 – 2006 г. Благодарение на този начин на финансиране училището само решава каква политика да води. Мога да кажа, че при нас от 126-те учители над 105 са с брутни заплати между 1100 – 1500 лева. Тази година в нашето училище се дипломираха три паралелки с общо 72 абитуриенти. Всичките вече са студенти, обобщава директорът. Идеята в СУ „Васил Левски“ да се изучават източни езици и култури, възниква през 2005 г. „Вълнуваше ме въпросът защо сме обърнати само на Запад. На Изток светът е развит не по-малко“, връща лентата назад директорът. Идеята е обсъдена с училищното ръководство, подкрепена е от началника на тогавашния инспекторат на образованието и Министерството на образованието и науката дава карт-бланш на идеята в училището да се изучават японски и китайски език.
Днес директорът на русенското училище работи с петима заместници, със 126 учители и още 30 души административен персонал, които са отговорни за над 1700 деца, включително и за две подготвителни групи. Според Галин Ганчев големите училища са най-доброто решение за образователната система. Малките деца подражават на големите. И когато класните ръководители и учителите са до тях, добрият пример е заразителен. В училището се работи активно за връщане в клас на отпаднали от системата деца. Успели са да върнат 15 деца.
Четете повече в бр. 46, 16 – 22 ноември 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg