Диаметърът й е 90 м, а височината 22 м. Намира се на 17 км от Пловдив, в землището на с. Маноле, община Марица. И макар че археологическите проучвания и търсенето на отговори на многобройните загадки на Малтепе все още продължават, могилата вече „живее“ свой нов живот – на уникално „училище“ в музея чрез културно-информационния център, основна част от археологическия ансамбъл.
„Идеята ни е да станем основен обучителен център за декоративно изкуство. Ще запознаваме посетителите с грънчарството и с целия процес на създаване на продукта – от глината до изпичането на предмета в специална пещ. Залагаме основно на работа с ръце, защото траките са работили изцяло с ръцете си“, разказва Росица Лилова – специалист по декоративна дейност. Младото момиче е възпитаничка на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“. Шести месец е част от екипа на музейното училище „Малтепе“. Преди това трупа педагогически опит в СУ „Св. Патриарх Евтимий“ и в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Пловдив. Веднага след дипломирането си започва работа в читалището на с. Маноле. „За първи път лично се убедих, че хората желаят да оползотворят свободното си време с неща, които припознават като хоби“, разказва Росица.
Културно-информационният център „Малтепе“ отваря врати през юли 2017 г. Проектът по изграждането му стартира две години по-рано и е реализиран с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Четете повече в бр. 16, 19 – 25 април 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg