Над 40 млн. лв. ръст на субсидията за висше образование в бюджет 2019.
Така висшите училища ще разполагат с 370 млн. лв. срещу 330 през тази година. Увеличението на средствата обаче няма да бъде на „калпак“, а според качеството на подготовка на бъдещите специалисти и съобразно изискванията на пазара на труда. Това стана ясно от думите на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев пред ректори, зам.-ректори, представители на академичната общност и синдикалисти. Те се събраха по инициатива на синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ с подкрепата на СУ „Св. Климент Охридски“ и при домакинството на УНСС.
Според министър Вълчев е мит, че приемът във висшите училища надхвърля броя на завършващите средно образование. Той не се ограничава и само в рамките на един випуск абсолвенти. И въпреки това годишно несъстоялият се прием надхвърля 8000 – 9000 души. Експертното мнение на министър Вълчев е, че ако се финансира пазарното търсене на съответните специалисти, няма да остават незаети места във висшите училища. Това се дължи на високия процент ирационално търсене на бъдещата професия. Сред причините за състоянието на системата е и фактът, че все повече намалява броят на младите преподаватели.
Съветът на ректорите се е ангажирал с дългосрочното развитие на висшето образование, стана ясно още от думите на министър Вълчев. И никой не си затваря очите пред факта, че системата е изправена пред сериозни предизвикателства. Например все по-малко студенти ще упражняват през целия си трудов стаж една и съща професия. Безспорно вече са необходими огромен обем от знания и умения, които няма как да се получат в рамките дори на няколко магистърски програми. Затова ще се наложи да се учи цял живот и да се преминава през бърза преквалификация. Все по-често пазарът ще търси знания и умения и все по-рядко – диплома.
Четете повече в бр. 41, 11 – 17 октомври 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg