На урока за Пиринската фолклорна област освен данни за това, че тя обхваща Югозападната част на България и че типичните музикални инструменти са зурна, гъдулка, тъпан, тамбура и джура гайда, петокласниците от пловдивското СУ „Хр. Г. Данов“ имат шанса да чуят на живо как звучи характерният за този край двуглас.
За преподавателя им Михаил Тодоров не е никакъв проблем да се справи и с хълцането, и с тресенето на безмензурните песни или пък да седне зад пианото. Така часът по музика надскача представата за класическия урок.
„Често една певица изпълнява първия глас, а две, три или четири – втория равен. Избрах да им изпея песента „Пуста младост“, където аз държах равния тон, за да чуят мелодията“, обяснява 27-годишният преподавател. Въпреки че има само две години стаж в пловдивското средно училище, той вече е сред любимците както на децата от подготвителна група, така и на осмокласниците. Защото говори на техния език, часовете са атрактивни и всеки си тръгва зареден и със самочувствие, че е открил нещо ново.
„Музиката избра мен. Същото стана и с учителската професия“, казва Михаил. Завършва народно пеене в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел. Когато кандидатства, за 6 места се конкурират 100 души. Успява не само да се класира, а и да попадне в класа на дългогодишния преподавател Сашка Ченкова. На нея дължи вокалните си възможности, които по-късно доразвива като студент в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. По време на задължителната практика в училищата открива и своето призвание – да работи с деца и да открива и развива таланти.
Четете повече в бр. 19, 9 – 15 май 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg