В българския език се употребяват фразеологизмите свиря първа цигулка и първа цигулка със значение ‘имам първостепенно значение, играя главна роля в нещо; командвам, ръководя’.
Изразите се срещат и в останалите славянски и европейски езици със същото значение: рус. первая скрипка, играть первую скрипку, пол. grać pierwsze skrzypce, слов. hrať prve husle, сръб. svirati prve violinu, англ. play first fiddle, нем. die erste Geige spielen, фр. premier violon и др. Обзорът на фразеологизмите с компонент цигулка отразява историята на този инструмент в европейската култура. Двата израза се появяват в Европа през XVII − XVIII в. заедно със създаването на първите струнни квартети, в които най-трудната мелодия се изпълнява от цигуларя, свирещ на първата цигулка. Фразеологизмите са резултат от езиков обмен, като се предполага, че в славянските езици тези изрази са заимствани не по-рано от XIX в.
Съвременната класическа цигулка навлиза по-късно в музикалния инструментариум на българите. В диалектите на Североизточна България е познато названието цигỳлка със значение ‘гъдулка’, което е звукоподражателно по произход. По-късно лексемата получава и ново значение, с което се налага в книжовния език като название за музикалния инструмент цигулка. Известно е, че първият български симфоничен оркестър е създаден през 1850 г. в Шумен от унгарски емигранти, пристигнали в България след потушаването на Унгарската революция през 1848 – 1849 г.
* Доц. д-р Марияна Витанова работи в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ – БАН, Секция за етнолингвистика. Научните й интереси са в областта на етнолингвистиката, лингвокултурологията, диалектологията и лексикологията.
Четете повече в бр. 26, 27 юни – 3 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg