Ролята на учителя е да научи детето да разчита фактите, каза председателят на ресорната парламентарна комисия Милена Дамянова.
„Процедурата за оценяване на учебници и учебни помагала е добра, гарантира плурализъм на мненията. Но това трябва да се съчетае по-добре с принципа на отговорността – това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия. – Учебниците, които се одобряват, трябва да отговарят на учебното съдържание и на целите, поставени пред образованието, а именно – то да дава знания и да възпитава отношения. Да създава нагласи към света, към базови ценности и институции, които сме възприели като общество и за които имаме относителен консенсус“, категоричен е министър Вълчев.
В случая с учебниците по история е налице съответствие с учебната програма, но според министъра в три от тях има подмяна на духа й. По този начин се формира различно отношение. Той припомни, че последните години са одобрени близо 1000 учебници и като цяло, качеството им се подобрява с времето. Според него е необходимо да се създадат условия оценителите да бъдат по-отговорни и по-подготвени, защото те са професионалният помощен орган на министъра на образованието, който обаче носи отговорността.
„Политизацията няма място в дебата за съдържанието и качеството на един или друг учебник. Същината е как поставяме задачите по оценяването на учителите, за да не се оплакваме впоследствие от формализъм.“ Това коментира председателят на парламентарната Комисия по образованието и науката Милена Дамянова. Тя е категорична, че ако един дебат за учебниците се плъзне по политическа плоскост, обществото ще загуби доверие. Подобен дебат трябва да се води професионално, в професионална сфера, от професионалисти. „Категорично съм против налагането на идеологеми, но не бива да се премълчават историческите факти“, обобщи Милена Дамянова. Тя припомни, че ролята на учителя днес е да научи детето да умее да разчита фактите и да формира правилно отношение. И апелира към повече доверие към учителите и специалистите, но след като са им зададени ясно целите.
Четете повече в бр. 27, 4 – 10 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg