„В измененията и допълненията в Закона за висшето образование (ЗВО), които са предложени за обществено обсъждане, има текст за определяне на минимална заплата за преподавателска длъжност в университетите, като това се отнася за най-ниската преподавателска длъжност.
„В измененията и допълненията в Закона за висшето образование (ЗВО), които са предложени за обществено обсъждане, има текст за определяне на минимална заплата за преподавателска длъжност в университетите, като това се отнася за най-ниската преподавателска длъжност. Целта е да се коригира изкривяването на доходите в университетите, което показва липса на отговорност към младите преподаватели.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на национален форум за качеството, количеството и доходите в държавните висши училища в България, организиран от синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ. Според лидера на браншовия синдикат доц. д-р Лиляна Вълчева средната брутна работна заплата в държавните висши училища в България в края на миналата година е 1350 лв. Най-ниската заплата – 894 лв., е в Минно-геоложкия университет, а най-високата – 2228 лв., е в Медицинския университет в София.
Ректорът на СУ „Климент Охридски” проф. Анастас Герджиков припомни Стратегията за развитие на висшето образование, според която до 2020 г. 60% от средствата за ВО трябва да зависят от критерии, свързани с качеството. Проф. Герджиков е категоричен, че това не е достатъчно. На системата трябва да се осигури и по-сериозно финансиране – икономиката расте, а с нея и средната заплата за София и страната. Расте и средната заплата в училищното образование. И това подсказва, че е време да се обърне повече внимание на бюджета за висше образование.
Четете повече в бр. 28, 11 – 17 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg