Попаднеш ли тук, попадаш в друг, различен, очарователен и примамващо автентичен свят – света на възрожденските българи.
Тук миналото е пренесено през времето и пространството, за да бъде споделено с поколенията.
Това послание ще прочете всеки, решил да посети в горещите летни дни Етнографския музей „Етър“ край Габрово.
Една от основните цели на екипа на музей „Етър“ с директор проф. д-р Светла Димитрова е запознаване на младите хора с българските фолклорни традиции, празничните обреди и обичаи. През последните години се наблюдава тенденция за прекъсване на приемствеността между поколенията в областта на предаване на автентични знания и умения, свързани с традиционни за българите фолклорни празници и обичаи. За да отговорят на интересите и потребностите на съвременните младежи и деца, които все по-често не могат да получат тези знания от своите родители и близки, музейните специалисти са подготвили две изключително популярни сред младите хора образователни програми – „Училище за лазарки“ и „Училище за коледари“.
С участието си в тях, освен да научат повече за българските традиции, младите хора получават и уникалната възможност да се включат във възстановки на обичаи, които се провеждат на територията на музей „Етър“. Преживяват нещо неповторимо и оригинално, като самите те стават посланици в предаването на традициите.
Дългогодишното успешно провеждане на двете образователни програми – „Училище за лазарки“ и „Училище за коледари“, ги утвърждава като най-атрактивните и желани форми за работа с учащи на възраст 14 – 18 години. Те получават основни знания за фолклорни празници и обичаи и наред с това се мотивират да бъдат медиатори, като предават наученото на свои връстници. Повечето от младежите, преминали обучение в образователните програми, впоследствие заявяват, че искат да бъдат доброволци при провеждането на различни събития в музей „Етър“ и развиват устойчив интерес към музейната работа и инициативи.
Четете повече в бр. 32, 8 – 14 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg