Европейската комисия публикува втора покана за подаване на проектни предложения по инициативата „Европейски университети“. Българските висши училища също могат да кандидатстват, като крайният срок за подаване е 26 февруари 2020 година.
Предвижда се през следващата година бюджетът за свързването на висши училища в европейски университетски мрежи да бъде увеличен до 120 млн. евро, с които да се финансират 24 алианса.
През 2019 г. са отпуснати 85 млн. за финансиране на 17 консорциума, включващи 114 висши училища от 25 държави. Сред тях обаче не попадна нито едно българско висше училище. След първата покана в Брюксел е проведена конференция и осигурената възможност за обмяна на опит и добри практики, както и създаването на контакти между български и чуждестранни висши училища.
Паневропейските университети са разнообразни по обхват, тематичен фокус и институционални профили и включват средно по седем висши училища от различни части на Европа. Задачата им е да изградят партньорски отношения през следващите години, като отстраняват административните и правните пречки пред трансграничното сътрудничество на университетите.
Инициативата „Европейки университети“ има за цел значително да засили мобилността на студентите и академичните среди и да насърчи качеството, приобщаването и конкурентоспособността на европейското висше образование. Изборът на европейски университети включва широк кръг от висши училища – от университети за приложни науки, технически университети и университети за изящни изкуства до всеобхватни и научноизследователски университети.
Европейските университети ще обединят своя опит, платформи и ресурси, за да осигурят съвместни учебни програми или модули, обхващащи различни дисциплини. Учебните програми ще бъдат много гъвкави и ще позволят на студентите да персонализират своето образование, да избират какво, къде и кога да учат, и да получат европейска степен. Европейските университети ще допринесат и за устойчивото икономическо развитие на регионите, в които се намират, тъй като техните студенти ще работят в тясно сътрудничество с компании, общински власти, институти и изследователи, за да намерят решения на предизвикателствата, пред които са изправени съответните области.
Партньорствата в рамките на инициативата „Европейски университети“ предполагат разработването на дългосрочна визия, която да осигури по-качествено висше образование за студентите от държавите в Европа. Младите хора ще могат да пътуват и учат в различни висши училища, като ще получават европейска диплома, която би им гарантирала реализация във всяка от държавите, където са се подготвяли. Според министъра на образованието науката Красимир Вълчев свързаността в мрежи ще направи нашите училища по-разпознаваеми, ще им даде възможност да приемат и повече чужди студенти.
На 28 ноември в Зала 1 на Икономическия университет – Варна, МОН организира информационна среща за висшите училища с представители на Европейската комисия. От страна на ЕК участват Ванеса Дебие-Сантон – началник на отдел „Политики и програми за висше образование“ в Генерална дирекция „Образование, младеж, спорт и култура“, и Франсоа Уиликенс – началник на отдел в Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура. Задачата им е да запознаят академичната ни общност с публикуваната от ЕК втора покана за подаване на проектни предложения по инициативата „Европейски университети“. Представителите на българските висши училища имат възможност да получат отговори на конкретни въпроси относно кандидатстването.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg