Ако не учим заедно, как после ще живеем заедно?” Този въпрос мотивира усилията на много училища да се стремят да осигурят равен достъп до образование на всички деца и да се създават условия за приобщаващо образование. Началното училище „Цани Гинчев“ в Лясковец е успешен пример как учители, деца, родителите и местната общност могат заедно на практика да работят за общата кауза.
„Осигурили сме условия всяко дете да е приобщено, да разгърне целия си потенциал. Ние сме създали възможности, като сме осигурили много извънкласни дейности, които да са свързани с техните интереси. Именно защото има и деца със специални образователни потребности, нашите извънкласни дейности не са насочени само към образование. Имаме занимания, свързани с музика, изобразително изкуство, спорт – като футбол и таекуондо“, споделя заместник-директорът на училището Иван Пейчев.
87 са учениците от I до IV клас в началното училище в Лясковец. 11 от децата са със специални образователни потребности. Всички деца са заедно в клас и в междучасие, а грижовността, която проявяват едно към друго, за външния наблюдател създава усещането, че е това е друг свят.
От няколко години в НУ „Цани Гинчев“ се провеждат и занятия по религия, води ги православният свещеник Зоран Мамучевски. В часовете се акцентира върху християнските ценности и човешките добродетели, разказва още заместник-училищният директор Иван Пейчев.
Приобщаващото образование на практика се свежда до едно – да бъдем заедно и това ще ни направи по-толерантни, казва от опита си училищният психолог Иван Пейчев, който е и заместник-директор на НУ „Цани Гинчев“. „Децата със специални образователни потребности в масовото училище се социализират по-добре, изграждат много повече житейски умения, свикват да са сред другите, намират своето място в класа. Като го намерят в класа, ще го намерят и в обществото.
Четете повече в бр. 51-52,
19 декември 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg