Понятието „климат“ е известно още в древна Гърция, но то почва често да се употребява през 50-те – 60-те години, когато в околната среда се появяват редица сериозни проблеми, подчертава в своята лекция за глобалното затопляне и климатичните промени доц. Елисавета Пенева от СУ „Климент Охридски“.
Тогава се създава и т.нар. Междуправителствен панел за климатична промяна, който на всеки пет години излиза с отчет по актуалното състояние на климата и изследванията по този въпрос. Последният е от 2013 г. От него става ясно, че глобално затопляне има и то води до редица екстремни явления и проблеми. Един от основните изводи в този отчет е, че е добре затоплянето да се ограничи до 2 градуса до края на XXI век. Миналата година през октомври излиза допълнителен отчет, в който се казва, че тези 2 градуса са прекалено много и затова препоръката вече е за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса до края на века. Желателно е всички държави да вземат мерки в тази посока.
„Земята е имала както по-топли, така и по-студени периоди в миналото – подчертава доц. Пенева. – От теоретична гледна точка, има два типа епохи – топли и ледникови. Ледникова е, когато някъде на земята има дълго и продължително лед, който не се стопява. Т.е. сега живеем в ледникова епоха, защото имаме доста големи площи, покрити постоянно с лед. Характерно за ледниковите епохи е, че има силна изменчивост и редуване на т.нар. ледникови периоди, когато ледената покривка се разпространява към Екватора, или междуледникови периоди, когато ледената покривка се отдръпва към полюсите. В момента живеем в ледникова епоха и междуледников период.“
Човек не може да влияе на формата на орбитата и други астрономически фактори, но може да влияе върху състава на атмосферата, на океанската вода. Може да променя и повърхността на Земята – селскостопанска дейност, изсичане на гори, урбанизация.
„Истината е, че Земята ще оцелее каквото и да се случи – категорична е доц. Елисавета Пенева. – Но ако и ние искаме да оцелеем заедно с нея, трябва да се вземат мерки.“
Четете повече в бр. 7, 14-20 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg