Ричард Линехан е ветеринарен лекар, който винаги е мечтал да лети в Космоса.
Мечтата му се сбъдва, когато през 1992 г. НАСА го избира сред хиляди кандидати за космически мисии. В крайна сметка, д-р Линехан записва в биографията си цели 4 полета. През 1996 г., 1998 г. и 2002 г. лети на борда на космическата совалка „Колумбия“, а през 2008 г. – на „Индевър“. Д-р Линехан е прекарал повече от 58 дни в Космоса. Има 6 излизания в открития Космос, или т.нар. „космически разходки“, с обща продължителност над 42 часа. В момента той е на 61 години и е най-възрастният действащ астронавт от НАСА, работещ в Космическия център „Джонсън“ в Хюстън, Тексас. Именно оттам се управляват космическите полети на НАСА.
„Много хора си мислят, че има някакво помещение без гравитация, в което бъдещите астронавти влизат, за да се подготвят, но такова, за съжаление, все още не е измислено“, разказа д-р Линехан м.г. пред българската публика. Решението е друго – те се обучават в скафандри под водата в огромен басейн, защото така се реят по начин, подобен на този в космическото пространство. Само че в басейна е много по-трудно, защото освен собственото си тегло носят и това на екипировката – по 6,5 часа на ден стоят под водата и през това време доста заякват. За всеки час, който ще прекараш в Космоса, трябва да престоиш по 10 часа в скафандър под водата, за да си готов за космическа мисия.
На въпроса дали е виждал извънземни той отговори, че не е. Но има 6000 галактики, всяка от тях е с по 200 млрд. звезди, така че вероятността да няма живот някъде там, за мен е нулева. Сигурно ние никога няма да го видим, но той със сигурност съществува, убеден е д-р Линехан. Според него е смешно да вярваме, че при цялото това изобилие на планети няма никой друг освен нас.
Четете повече в бр. 11, 14 – 20 март 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg