Борислава
БОРИСОВА
От 16 март във Видинско учениците се обучават дистанционно, казва за „Аз-буки“ Веселка Асенова – началник на Регионалното управление на образованието. Заради епидемията от коронавирус и въведеното извънредно положение вратите на училищата са затворени, но се отварят онлайн портали във всички училища на територията на областта. Решението е право и отговорност на отделното училище – как да работи и по какъв начин, уточнява Асенова. Насоките за работа са само препоръчителни. Използвайки различни платформи, изцяло онлайн обучение извършват и професионалните гимназия във Видин.
„Идеята е да се погрижим за обучението, физическото и емоционалното състояние на децата. Този понеделник за първи път в образованието учебният процес започна по необичаен начин. В подобна ситуация системата не е била никога, но въпреки това правим всичко възможно да се справим в максимална степен. Без мотивацията на учениците и подкрепата на родителите това няма как да се случи, затова се обърнахме към родителите“, казва още Веселка Асенова.
Класният ръководител и учителите ще решават според ситуацията какви задачи да възложат, по какви канали, как да се свържат с родителите. В професионалните гимназии ще се учи само теория, а практиката – в по- малка степен.
От Регионалното управление на образованието продължават да събират информация колко учители и ученици в областта нямат устройства. Това е необходимо, за да е ясно къде не може да се приложи онлайн обучението. Другата информация, която се събира и подава към Министерството на образованието и науката, е за места, в които да бъдат изградени wi-fi мрежи. Учениците ще работят за затвърждаване на знания, без нови уроци.
Дадени са указания задължително да бъдат засегнати темите за здравното и гражданското образование. Служители на РУО са разпределени по училища, така ще имат постоянна връзка и информация как работи онлайн обучението.
Учителите имат възможност да използват различни платформи. На интернет страниците си и във „Фейсбук“ училищата от региона са качили своите програми и са обяснили как ще работят. Учителите имат възможност да проверят кой присъства и кой отсъства, засега обаче няма отчетна форма за отсъствията. Дали ще има часове по физическо и практика, зависи от директорите. В много от училищата преподавателите по тези предмети са в отпуск.
В населените места, в които учители и ученици нямат таблети и телефони за онлайн обучението, учебните материали ще бъдат разпечатани и раздадени от директорите на училищата. Има идея в населените места в областта, където няма достъп до интернет или сигналът е много слаб, учителите да разпечатват уроците и да ги оставят в кварталните или селските магазини, откъдето родителите да ги взимат.
„Целта на онлайн обучението е да се осигури контакт с възможно най-много ученици – заяви Асенова. – Обмяната на информация между МОН, началници, директори и учители е постоянна. Тази взаимопомощ обединява работещите в системата. Учителите обменят много информация, насоки и ресурси, има много инициативи и самоинициативи. Както винаги, голяма е ролята на класния ръководител и всички други колеги, които ще се включат. Те ще решават според ситуацията и спецификата какви задачи да възложат, по какви канали, как да се свържат с родителите и да получават обратна информация какво са свършили децата.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg