„Нали съм тук, не съм избягал“, пя в първата седмица от дистанционното обучение Хорът на учителите на пловдивското СУ „Св. св. Кирил и Методий“. Солистът и преподавател по народно пеене Здравко Мандаджиев подхваща популярната песен на Камен Воденичаров, а на припева към него се присъединяват и останалите му колеги.
Едва ли когато са откривали по нестандартен начин първия учебен ден през 2017-а, учителите от екипа са си давали сметка колко актуални ще бъдат няколко години по-късно в условията на извънредно положение. За да кажат „Добре дошли“ на своите ученици, те решават да ги изненадат с микс от популярни български песни – „Богатство“ на „Тангра“, „Един неразделен клас“ на „Тоника“ и вечното парче на „Щурците“ – „Клетва“. Свидетели на празника на 15 септември през 2017-а са тогавашният областен управител и настоящ кмет Здравко Димитров, както и пловдивският митрополит Николай. Учителският хор на училището, което предлага засилено изучаване на музика и танци, завършва музикалния поздрав с „Моя страна, моя България“ на легендарния Емил Димитров.
Записаният преди две години микс вече е качен в YouTube и е изпратен като видеопоздрав към всички ученици и родители.
„Духът е важен за общността от родители, учители и ученици, затова трябва да го поддържаме. Още повече че сме училище, в което се преподават и изкуства. Всеки учител качи клипчето и във виртуалната класна стая, което е приветствано от децата“, коментира директорът Таня Николова.
Тя благодари на колегите си за изключителната работа и ентусиазъм и уточни, че всеки ден в 13.30 часа, когато приключат учебните занимания, се провежда онлайн оперативка, на която докладват свършеното. Учителите наставници, които са преминали обучение за работа с облачни технологии, помагат на останалите си колеги да се справят с ежедневните ангажименти.
„Първият ден всички бяхме в шок, включително и родителите. Но сега ни благодарят, а децата не спират да питат кога ще си дойдат в училище. Надявам се да се справим успешно, да бъдем дисциплинирани и когато излезем от кризата, обществото да гледа по друг начин на училището и на учителя“, казва още Николова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg