Вторият Международен фестивал за детско и младежко научно-техническо творчество „От винта“ се планира да се проведе през май тази година в Руския културно-информационен център в София. За разлика от първото издание – през 2018 г. с фокус предимно върху авиацията, сега обхватът ще бъде доста по-голям. Ще бъдат включени редица природни науки, като биология, химия, физика, а също и популярните днес информационни технологии. Място ще има и за проекти в областта на медицината. Във Фестивала участие могат да вземат хора на всякаква възраст – от малки до големи. Те могат да изпращат своите предложения за проекти в сферата на научно-техническото творчество на адрес f2@mail.ru. Очаква се да кандидатстват както учители и ученици, така и преподаватели и студенти.
„Надяваме се през 2020 г. да привлечем още повече участници“, споделя президентът на Фонда за всестранно развитие на децата и младежите „От винта“ Виктория Соболева. По думите й ще бъде представена уникална витрина от разработки и иновационни практики от различни страни в област-
та на промишлеността, науката и инженерното творчество. Тя подчертава, че технологичното взаимодействие на младите иноватори създава площадка за обмяна на научни постижения. Идеята на организаторите е да предоставят възможност на колкото може повече хора да се запознаят отблизо с актуални решения и технологии на бъдещето.
В рамките на инициативата посетителите ще могат да видят научни филми, да присъстват на пресконференции и да участват в специално организирани тематични дискусии по актуални въпроси. Програмата с всички събития, включени във Фестивала, ще бъде представена в началото на април.
„От винта“ се провежда под егидата на Министерството на промишлеността и търговията на Руската федерация в партньорство с Московския държавен технологически университет „Н. Е. Бауман“.
За първи път инициативата „От винта“ се провежда в София преди две години. Тогава на научните площадки свои иновационни инженерни разработки представят над 100 участници от Русия и България, а интерактивната експозиция и близо 70-те мероприятия от научно-образователния блок на Фестивала са посетени от над 6000 души.
За първи път в София е организирана комуникационна площадка за обмяна на практики с лидерите от промишлените отрасли, учени, обществени и политически дейци, а това открива нови възможности за българските специалисти не само за обмяна на опит, но и за запознаване на обществото с резултатите от техния труд.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg