Въпреки кризисната обстановка с разпространението на коронавируса и влязлото в сила извънредно положение Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив не прекъсва обучението. При това не става дума само за теоретичните дисциплини, а и за практическите. За да не се натрупва пропуснат материал, всеки от преподавателите използва общодостъпни програмни продукти и услуги за конферентни разговори при провеждането на лекции, упражнения и индивидуални консултации.
„Цял ден съм онлайн, а занятията със студентите се водят чрез видеовръзка. Аз съм пред пианото, върху което има микрофон, а те – в стаята си. Слагаме слушалки, за да не става микрофония. Задавам упражнението, те го изпяват, а аз следя за грешки и повтаряме колкото се налага“, обяснява ректорът на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева-Новак. Новоизбраният ръководител на висшето училище преподава „Класическо пеене“ и „Методика на обучението по класическо пеене“, както и „Вокални ансамбли“. Така че наред с административните си задачи, които също върши от разстояние, тя не прекъсва лекциите и упражненията със студентите.
„Разбира се, че не е като живия контакт, но е важно да не преустановяваме учебния процес. Струва ми се даже, че студентите са доста по-концентрирани, не се разсейват и работят така, сякаш сме в кабинета ми“, обяснява проф. Новак. Корепетиторът записва клавирите и ги изпраща на студентите за разучване. Всеки от тях има възможност да направи запис на онлайн уроците, така че да може след това отново да ги гледа, ако нещо е останало неразбрано.
Още през втората седмица на грипната ваканция преподавателите от Академията тестват различни платформи за дистанционно обучение, така че да може да се водят безпроблемно и заниманията по инструмент. В първия ден от обявяването на извънредната ситуация проф. Емилия Константинова, която е автор на първия учебник по артмениджмънт у нас, провежда лекция чрез Google Hangouts – платформа, която има две приложения: за онлайн чат и видео разговори.
Въпреки извънредните обстоятелства Академичният оперен театър също е активен – раздават се ролите за новата постановка „Ба-та-клан“ – оперета от Жак Офенбах. Диригент ще е маес-
тро Пламен Първанов, а режисьор – тенорът Ивайло Михайлов. Нотите са изпратени на избраните студенти, за да разучават партиите си. Премиерата е предвидена за октомври.
„Непредвидената ситуация ни направи по-организирани, научи ни да ценим времето и да не го пилеем. Младите хора не бива да изпадат в ситуация, че са забравени. Затова всички колеги са мобилизирани. Спазват стриктно часовете си и вървят по учебен план“, казва още проф. Новак.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg