Пловдивско училище създаде Help center за улесняване на работата в облака
Help center ще улеснява работата на учители, ученици и родители за работа с облачните технологии. Идеята за създаването му е на четирима Google обучители – ниво 1 и 2, и на двама учители с високи технологични умения от пловдивското СУ „Любен Каравелов“.
„Помощта, която оказваме, е за учениците, учителите и родителите. Създадохме видеа, чрез които да помогнем на всички участници в образователния процес. Всеки ден изпращаме по един имейл, в който обобщаваме подобренията от деня и споделяме анкетата за обратна връзка. В началото децата ни търсеха за забравени пароли, но вече всичко се нормализира. Избрахме платформата G suite и приложенията на Google, защото учениците ни имат изградени навици за работа с тях“, обяснява преподавателят по информационни технологии Божидара Илиева. В момента, съвместно с ученици от X клас, се разработва сайт, които ще съдържа цялата тази информация на едно място и ще е в помощ на ученици, учители и родители.
„Провеждаме конферентни връзки. Създадохме анкети за обратна връзка, защото мнението на всеки е важно. Насърчаваме двигателната активност, здравословното хранене, разговорите с родителите и поставянето на конкретни цели. Продължаваме да споделяме мнения, ресурси, опит и не на последно място – екрани“, уточнява Божидара Илиева.
На въпрос: „Ако срещнеш учител в коридора, какво би му казал?“, ученическите отговори варират от: „Как сте, здрав ли сте?“, през „Много ми липсва училището, искам да започнем да си учим по нормалния начин“ до „Липсвате ми, липсват ми приятелите, пазете се, обичам ви“.
Що се отнася до организацията на обучението в облака, мнението на децата е положително. „Получих пълна информация днес“, „Помощните линкове са полезни“, „Изумен съм от бързите реакции на учителите“.
От началото на втория учебен срок учениците и учителите се радват на нова сграда. Стаите са прекроени така, че да се оформят по-малки помещения за индивидуални занимания по музикални инструменти и пеене, тъй като училището е с профилирано обучение по изкуства. Проектът за модернизация предвижда още нов корпус с физкултурен салон, басейн и др. Предстои обявяване на обществена поръчка за втория етап от реконструкцията, който съвпаднал с въвеждането на извънредното положение.
На официалното откриване на сградата петокласници демонстрираха виртуална и добавена реалност пред кмета Здравко Димитров. Под напътствията на преподавателя по математика Георги Стоев децата сканират кодове и добавят обекти, за да се пренесат в Древен Египет и в ерата на динозаврите. Ванеса обяснява каква е разликата между добавена и виртуална реалност, а директорът Славка Щерева уточнява, че училището кандидатства за иновативно именно с тази иновация.
„Сами ще създаваме добавена и виртуална реалност и ще споделяме тези ресурси с други училища. Кандидатстваме за финансиране на STEAM кабинет, като „А“ е арт, тъй като без изкуство не можем. Съчетаваме традициите с модерния подход“, казва Щерева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg