Образователната революция в ОУ „Пенчо Славейков“ в Димитровград вече е факт. „По-малко преподаване + повече обратна връзка = по-добро учене.“ Това е резултатът от една добре проектирана учебна среда. След обявяването на извънредното положение в България и преминаването към дистанционна форма на обучение в нашето училище се създадоха 182 виртуални класни стаи и 695 ученици влязоха в час от компютъра у дома. Използването на една образователна платформа улеснява обмяната на образователни ресурси между учениците и учителите. Всеки ден е ново предизвикателство във виртуалната класна стая – Classroom. Децата с интерес гледат видеоуроци в Ucha.se
и Academico, правят интерактивни упражнения в Liveworksheets.com
и Learningapps.org. Използваме също и образователните платформи SpeakPipe и Google Hangouts Meet.
Всички ние се справяме. Учители, ученици, родители и експери от РУО – Хасково, се обединихме и заедно успяваме да овладеем новата ситуация. Изключително много съм благодарна на началника на РУО – Хасково, Христина Боева, която всеки ден ни вдъхновява, помага и подкрепя. Само за 24 часа учителите „влязоха“ в домовете на своите ученици. Родителите ни се доверяват, вярват в нас и учат с децата си. И макар да си бяхме поставили задачата за въвеждането на електронно образование по-рано, за нас крачката е революционна, защото ситуацията е различна и непозната. Но всички ние показахме, че заедно можем да се справим.
В първата седмица от въвеждането на дистанционното обучение 10 наши преподаватели получиха Google сертификат. Така направихме успешна стъпка напред, създавайки ядро от учители, които да помагат и споделят опита си с колегите си. Бяхме готови за работа с виртуалните класни стаи и видео разговорите с Google Meet. Оказахме се в крак с времето и благодарение на това, че децата бяха свикнали да учат в облака. Учениците от V, VI и VII клас от няколко години използват за часовете си по „Информационни технологии“ своите акаунти, като работят с инструментите на Googlе: класната стая, документите, презентациите и електронната поща. От тази учебна година учениците използват и платформата G Suite в часовете по анлийски език.
Като иновативно училище, в ОУ „Пенчо Славейков“ имаме свободата да въвеждаме нови технолоии и проектобазирано обучение. Google G suite е въведен още в края на учебната 2017/2018 г. по Националната програма „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“.
Нашите ученици лесно се справят с дистанционното обучение – ориентират се както къде и какво да направят, за да предадат поставената им задача, така и как да се свържат с преподавателя за помощ или допълнителна информация. Общувайки от разстояние, те придобиват не само нови знания и умения, но и стават по-адаптивни и самостоятелни.
Дистанционното обучение е голямо предизвикателство както към учениците, така и към учителите. Новата форма на обучение развива дигиталните ни умения, но също така отнема повече време. Учителите искат да прочетат, разучат и изпробват нови възможности. Понякога два часа не стигат за разработване на един урок, а и постоянното получаване на имейли е изморително. Има дни, в които дори 12 часа не са достатъчни за консултации, обратна връзка и проверка на домашните работи. Но ние ще се справим. Заедно можем да го направим.
Петя Йорданова – учител на IIIа клас: „Благодаря на всички родители, баби и приятели, които са заедно с нас в час всеотдайно, ежедневно ни помагат. Благодаря на моите малки, трудолюбиви умници, които все по-добре се справят и преодоляват предизвикателствата на дистанционното обучение. Браво, деца! Вие знаете, можете и прекрасно показвате това. Всеки следващ ден ставате по-уверени, по-знаещи и по-силни. Не забравяйте, че силата на вълните е в тяхното постоянство!“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg