В Националния дворец на децата се използват всички форми на електронно общуване с малките таланти – качват се онлайн уроци, използват се платформи за видеорепетиции в реално време, дистанционно се дават инструкции за изпълнение на определени упражнения, показват се комбинации от движения, стъпки и танцови фигури. Децата правят етюди, импровизации по зададена музика, разучават текстове на нови песни, изпълняват музикални задачи, работят върху артистичното представяне на песните, обръща се внимание и на ясната дикция. Освен пеене по партии индивидуално се работи със солистите, дават се насоки за самостоятелна работа. Корепетиторите записват и изпращат музикалния съпровод за танците на децата или записи за отделните гласове на певците.
На децата художници се задават теми и се разясняват техники. Една част от тях участват в проект за създаване на фонд за Музей на детското изкуство. Със свои автопортрети децата отбелязват 180-ата годишнина от първите автопортрети на Захари Зограф в периода на Българското възраждане.
Децата получават и писмени домашни задачи – от теми, свързани с фолклорните области, народните носии и символите в българската шевица до история на хип-хоп културата. За други работна тема е Питагоровата теорема.
Успоредно с това не само за децата от конкретна школа, а за всички деца от НДД в публични групи във „Фейсбук“ се представят образователни материали, концерти, балети, спектакли и филми, които да обогатят музикалната, театралната и танцовата им култура, линкове ги препращат към образци от изобразителното изкуство в световни галерии и музеи.
Изникват нови идеи – деца рисуват любима песен от репертоара на вокална формация, малки моделиери правят дрехи за хартиени кукли. Така се ражда радио „Бърборан“.
С най-малките възпитаници от школа „Любознайко“ се работи с помощта на родителите. На мъничетата много им липсват техните любими учителки и понякога отказват да изпеят „без госпожата“ песничката от програмата за деня.
Дистанционните занимания не обхващат на сто процента младите таланти от НДД. Често причините са чисто технически. Нямат тренировки децата от школите по бойни изкуства. Не репетират децата от Кукления театър, които знаят вече текста на новите пиеси. В Школата по дърворезба децата подготвят само рисунки на мотиви за резба, работата с длетата изчаква времето, когато ще могат да се върнат в кабинета. Гимнастичките поддържат у дома форма с упражнения, но са нетърпеливи да довършат в залата съчетанията си. Танцовите колективи могат частично да подготвят хореографиите си.
„Екипът на Националния дворец на децата е убеден, че въпреки трудните условия чрез електронното обучение може да се поддържат формата и интересът на децата. А мечтата ни е да завършим учебната година с традиционните си концерти, спектакли и изложби“, заключава директорът на НДД Таня Досева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg