Mинистерският съвет одобри 21 национални програми за развитие на образованието за 2020 г.
Правителството одобри 21 национални програми за развитие на образованието за 2020 г. с обхват детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие. Обогатената палитра от национални програми е поредното доказателство за това, че МОН ежегодно разширява обхвата им с приоритет намаляване броя на напусналите образователната система, подпомагане на децата и учениците в тяхното развитие, модернизиране на материалната база и мотивиране и подкрепа на педагогическите специалисти.
Четири от програмите са изцяло нови – „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“, „Участвай и променяй — родителят, активен партньор в училищния живот“, „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в Центрове за подкрепа за личностно развитие“ и „Изграждане на училищна STEM среда“.
Само за последната национална програма се отпускат още 20 млн. лв.
Предвижда се да се създадат до 160 нови училищни центъра – интегрирана съвкупност от специално оборудвани учебни пространства в областта на природо-математическите науки в държавните и общинските училища в цялата страна.
НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ е с два нови модула – „Библиотеките като образователна среда“ и „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“. Продължава финансирането и на останалите модули, изпълнявани през 2019 г.
Надграждане с нови дейности има и в националните програми „Успяваме заедно“ и „Роден език и култура зад граница“. Първата ще се реализира посредством три модула, като новите дейности са обособени в два от модулите – „Иновативна детска градина“ и „Обединени за качествено предучилищно образование“. В НП „Роден език и култура зад граница“ са разработени и ще се изпълняват новите модули „Подкрепа за квалификация на учителите от българските неделни училища в чужбина“ и „Партньорства“.
През 2019 г. новата тогава НП „ИТ бизнесът преподава“ беше насочена само към ИТ сферата. Тази година Програмата се пренасочва към бизнеса, като цяло, и дейностите ще се осъществяват във всички училища с профилирана или професионална подготовка в областта на STEM професии и профили. Програмата се нарича „Бизнесът преподава“.
С нов модул е и програмата „Иновации в действие“ – „Форуми за иновации в образованието“. Целта е по-доброто разпространение и прилагане на иновативните практики в българското училище.
Продължава изпълнението на НП „Изграждане на училищна STEM среда“ и „Мотивирани учители“ с акцент работещите в училищата с групи, застрашени от социална изолация.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg