Министрите Красимир Вълчев и Десислава Танева се включиха в юбилейната научна конференция на Тракийския университет
Юбилейната научна конференция „25 години Тракийски университет“ започна с академично слово на ректора на висшето учебно заведение доц. д-р Добри Ярков.
Онлайн конференцията беше открита от патроните на събитието – министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и колежката му от земеделието Десислава Танева.
Специален поздрав във виртуалната връзка отправи и кметът на община Стара Загора Живко Тодоров.
„Отбелязваме годишнината на Тракийския университет в сложно време. Навсякъде по света висшите училища са изправени пред предизвикателства, които влияят не само на тяхното функциониране, но и на самата им идентичност. Развитието на информационните технологии и преходът към масово и дори универсално образование, бързо променящият се и отворен пазар на труда обуславят промени и в ролята и функциите на висшето образование.
Мисията, профилът и териториалната значимост на Тракийския университет – Стара Загора, играят ключова роля за приспособяване към нарастващите и все по-разнообразни изисквания на пазара на труда от висококвалифицирана работна ръка“, сподели с аудиторията Красимир Вълчев. Той изрази убеденост, че новоизбраното ръководство на Тракийския университет – Стара Загора, ще осигури необходимите предпоставки, които ще доведат висшето училище до висококачествено обучение, до придобиване на практически знания и умения и формирането на креативен предприемачески и изследователски дух у младите хора. „Мисията на висшето образование не е просто да дава адекватни знания и умения на младите хора, необходими за пазара на труда, а и да чертае пътя към икономика, базирана на знанията“, обобщи министър Вълчев.
Според министър Десислава Танева Тракийският университет е символ на най-добрите знания в областта на животновъдството и земеделието в България. „В лицето на Тракийския университет виждаме партньор, с когото преодоляваме заедно предизвикателствата на времето“, сподели министър Танева. Тя припомни, че благодарение на учените от висшето училище миналата година е преодоляна една от най-големите кризи в животновъдството – африканската чума по свинете. „Само с науката, само въз основа на науката ние можем да имаме постижения в земеделието, които могат да носят доход, удовлетворяващ всички ни – и производители, и общество“, заключи Десислава Танева.
„Без Тракийския университет Стара Загора не би била същата“, категоричен е кметът на областния град Живко Тодоров. Според него Тракийският университет е сред най-добрите висши училища в страната. В него се подготвят висококвалифицирани кадри за хуманната и ветеринарната медицина, педагози. И това е само част от визитката на висшето училище.
Пленарен доклад на тема „Иновативни практики и перспективи на висшето образование“ изнесе министър Вълчев, а пленарен доклад на тема „Предизвикателства и възможности за развитие на българското земеделие в контекста на новата ОСП. Взаимодействието между държавата и науката“ – министър Танева. С пленарен доклад се включи и проф. д-р д.и.н.д.х.к. Живка Овчарова – ръководител на Института по информационен мениджмънт в инженерството на Технологичния институт в Карлсруе, Германия. Пленарният ѝ доклад е в съавторство с д-р Румяна Грозева – изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора, и е посветен на съвременната икономическа визия на региона.
Карина Ангелиева – заместник-министър на образованието и науката, се включи в научното направление „Педагогика и психология“ заедно с проф. Кармел Чефай от Университета в Малта. Никола Масино – вицепрезидент на Linear Group, Италия, Самир Лигата – технически директор на Team Media, Босна и Херцеговина, и Красимир Терзиев от Съвета на настоятелите на Тракийския университет представиха пленарен доклад на тема „Иновации и тенденции в телекомуникационния сектор в XXI век и тяхното приложение и въздействие в образованието“.
Над 330 души от български и чуждестранни университети участваха в конференцията, която се проведе в 7 научни направления – ветеринарна медицина, аграрни науки, медицина и биомедицински науки, обществено здраве и здравни грижи, педагогика и психология, бизнесът и развитието на регионите, технически науки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg