„Новите условия налагат сигурен достъп до цялата училищна информация, навсякъде и по всяко време. COVID-19 за нас е стимул да направим по-бързо планираната крачка към дигитализирането на обучението в училище. Първи в област Плевен внедрихме Google G Suite за образованието“, информира директорът на плевенското СУ „Стоян Заимов“ Анни Петкова. Училището вече разполага с 926 активни потребители и 299 Google Classrooms. Закупени са 10 броя уиндоуски устройства Acer B118-G2 с мултитъч дисплей, активна писалка, подсилен корпус и издръжливост на батерията 8 часа на ден. Всичко това стана възможно в партньорство с Центъра за творческо обучение.
Облачната платформа включва основни приложения, които подпомагат общуването при организацията и провеждането на учебния процес. Предоставено е неограничено и сигурно пространство, където всякакъв вид документи и файлове се съхраняват в „облака“. Информацията е достъпна от всеки компютър, таблет, смартфон през персонален сигурен електронен профил.
„Образователната „облачна“ платформа ще използваме и след COVID кризата. Всички учители и ученици са в непрекъснато взаимодействие чрез свои електронни профили, и то в сигурна и защитена среда. По този начин учениците са сътрудници на учителите и създатели на учебно съдържание“, казва още Петкова.
СУ „Стоян Заимов“ – Плевен, си е поставило и други амбициозни задачи – дигитализация на административните процеси и трансформация на учебната среда. Предстои и кандидатстване по различни проекти и програми. Компютърните кабинети и класните стаи по природни науки също ще бъдат обновени, за да се превърне училището в съвременно и технологично място, привличащо учениците в традиционните профили „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Природни науки“.
Иновативната политика, която водят директорът Петкова и екипът й, цели образованието плавно да премине от традиционно към модерно и да е атрактивно и качествено за възпитаниците на училището.
В СУ „Стоян Заимов“ се обучават 848 ученици в 38 паралелки от I до XII клас.
Състезателна тръпка
Учениците от VIа клас на СУ „Стоян Заимов“ в Плевен Илона Цветанова, Михаела Царска и Ивайло Марков са сред 10-те най-добре представили се участници от страната по биология в първия онлайн турнир ScienceMeUp. Предстои им участие в следващ етап, в който ще се проведе събеседване в реално време между финалистите и членовете на Комисията, оценявала работата им – доц. Иса Хаджиали
(СУ „Св. Климент Охридски“), Димитър Грозев (магистрант в СУ „Св. Климент Охридски“) и Явор Киряков (директор на Университета за деца).
„Онлайн турнирът ScienceMeUp е безплатен и организиран от Университета за деца – София. Включва четири отделни състезания по математика (V – VI клас), физика (V – VII клас), химия (V – VII клас) и биология (V – VII клас). Нашите деца се включиха в състезанието по биология. Сред най-добрите са от общо 54 участници от цялата страна. Учителката им по природни науки е Катя Трифонова.“ Това разказва заместник-директорът по учебната дейност Ганка Нинова. Тя допълва, че Турнирът е възможност учениците да се докоснат до науката и да изпитат отново състезателната тръпка, позабравена поради отмяната на множество олимпиади и научни състезания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg