Ресурсните учители от Враца създадоха група в интернет за идеи, добри практики и взаимопомощ.
С обявяването на извънредно положение специалистите в Регионалния център във Враца започнаха подготовката си за предоставяне на допълнителна подкрепа дистанционно. Водят се предварителни разговори с родителите на децата и учениците относно това дали биха участвали в дистанционно обучение, имат ли компютър или друго устройство за работа и какъв канал на комуникация предпочитат – Viber, Skype или Messenger (Facebook) или Zoom. Тъй като работата е индивидуална, най-често се използва видеовръзка през електронните платформи. Предварително се изпращат материали на родителите за допълнителна работа, дават се указания и се търси постоянна обратна връзка.
Там, където няма как да се осъществява онлайн обучение, се използва и асинхронното обучение. Много от децата със СОП в малките населени места нямат достъп до интернет или нямат налични устройства за синхронно обучение. Въпреки това обаче родителите изявяват желание децата им да бъдат подкрепяни, и са готови да се включат като партньори. За тях предварително се изготвят материали за седмицата, размножават се и се носят до дома на детето. В случая на помощ идва образователният медиатор, помагат кметове и кметски наместници, включват се и ресурсните учители.
За учениците, които нямат устройства, Регионалният център подсигури 7 таблета и лаптопа. Получено е и дарение на мобилни устройства от частна фирма.
В тези трудни времена ресурсните учители се оказаха опора за семействата, които попаднаха в необичайната ситуация да бъдат затворени вкъщи. Освен препоръки за работата с децата и следене на емоционалното им състояние те оказват подкрепа и на цялото семейство.
Екип от Регионалния център във Враца създаде група в интернет пространството за всички ресурсни специалисти от областта. Целта е да се споделят идеи и материали, да се оказва взаимна методическа подкрепа.
Учителят на деца с нарушено зрение също успешно се включва в дистанционната подкрепа и използва онлайн комуникацията за провеждане на занятия по Skype или Zoom, които позволяват споделяне на екран. Подготвят се ежедневно електронни материали за всеки ученик, като се адаптират презентации и PDF файлове за работа с екранен четец. Използват се и електронните учебници за допълване към сканираните преди това хартиени носители.
Периодично се провеждат и работни срещи и консултации на всички ресурсни специалисти с ръководния екип.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg