България ще получи допълнителни 15 млрд. евро за по-ефективна икономика след кризата
Образованието винаги е било и ще остане приоритет заедно с новите процеси и политики, които предстоят за възстановяването и бъдещото развитие на Европа след кризата. Това заяви българският евродепутат Цветелина Пенкова. Тя заедно със своите колеги Ева Майдел, Илхан Кючук и Ангел Джамбазки участваха в организирания от Бюрото на ЕП в България онлайн брифинг, на който бяха обсъдени актуални теми от пленарното заседание на ЕП на 17 – 19 юни.
Евродепутатите разясниха акцентите, които ще бъдат дискутирани: дългосрочният бюджет и икономическото възстановяване на ЕС, рамка за улесняване на устойчивите инвестиции, защита в ЕС на трансграничните и сезонните работници; защита на европейските стратегически сектори от чуждестранни придобивания след кризата с коронавируса, мерките срещу дезинформацията и тяхното въздействие върху свободата на словото, туризма и др.
„Бъдещото развитие на образованието е в две основни насоки – инфраструктурата и уменията на гражданите. Имаме доста амбициозни цели в това отношение и до 2025 г. бихме искали да видим подоб-
рени дигиталните умения на поне 65 % от гражданите в ЕС“, каза в отговор на въпрос на в. „Аз-буки“ евродепутатът Ева Майдел. Тя припомни, че в края на април 2020 г. са одобрени 21 национални програми за развитието на образованието в България. Сред тях е „Изграждане на училищна STEM среда“ на стойност 20 млн. лв., предвиждаща създаването на около 150 нови училищни центъра, и трябва да се възползваме от тях.
Според Ева Майдел сред другите важни теми е предстоящата конференция за бъдещето на Европа, тъй като пандемията показа, че ЕС не е съвършен проект и това ни коства не само икономически загуби, но и човешки животи. Затова разговорът за бъдещето на Европа ще ни помогне да решим как по-добре да използваме финансиращите инструменти на ЕС по предизвикателствата за възстановяването, за климатичните промени и т.н.
Новото предложение за дългосрочен бюджет на ЕС е в общ размер 1,85 трилиона евро, насочени към: възстановяването на държавите членки, частните инвестиции и ускоряване на икономиката и програми на ЕС. Инструментът за възстановяване
Next Generation EU в размер на 750 млрд. евро, който се прибавя към него, ще помогне не само за възстановяването, а и за постигането на по-чиста и ефективна икономика чрез въвеждането на нови технологии. България ще получи 15 млрд.
евро от тези допълнителни средства, които е важно да решим в кои сектори да инвестираме, подчерта Ева Майдел.
Единственият начин да получим достъп до тези потоци за финансиране, е да покажем ясна стратегия, която съвпада с новите приоритети на ЕС, за преструктуриране на цялостния икономически модел в целия ЕС и в частност в България, заяви Цветелина Пенкова. Според нея на първо място в краткосрочен план това са промишлеността, услугите и туризмът, а в дългосрочен – инвестиране и подпомагане на секторите за осъществяването на трансформацията чрез разработването на проекти по различен начин.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg