С над 12 млн. лв. държавата финансира отличени проекти по мярката „Туининг“
Национална програма „Европейски научни мрежи“ с индикативен бюджет до 12 622 000 лв.
ще подпомогне проекти на български висши училища и институти на БАН с цел изграждане на устойчиво институционално взаимодействие с водещи европейски партньори. В следващите три години държавата ще подкрепи родни проектни предложения, които са достигнали прага на оценка в последните три конкурсни сесии по мярката „Туининг“ на европрограма „Хоризонт 2020“, но не са получили финансиране поради недостиг на средства. Това предвижда проект на Решение на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане.
Програмата ще се изпълнява в периода 2020 – 2022 г. и ще даде възможност на 13 български държавни висши училища и научни организации да кандидатстват за финансиране на проектните си предложения, за да запазят изградените партньорства, да изградят нови и да участват в съществуващи научни мрежи. Акцент ще бъдат дейности, свързани с докторантските програми, модернизиране на моделите за обучение и кариерно развитие на учените, изграждане на устойчив обмен на кадри и подобряване управлението на научни проекти. Целта е по-добра подготовка и по-активно участие на българските висши училища и научни организации в следващата Рамкова програма „Хоризонт Европа“ (2021 – 2027 г.).
В рамките на последните три конкурсни сесии на „Туининг“ през 2017 г., 2018 г. и 2019 г. финансиране получават само две проектни предложения, координирани от български организации. Още 15 проекта с български координатори са оценени от независими експерти към Европейската комисия с резултат близо до или над прага от 10 точки, но не получават финансиране. Те са дело на Аграрния университет – Пловдив, МУ – Варна,
МУ – Пловдив, СУ „Св. Климент Охридски“, ТУ – София, Тракийския университет, Университета по хранителни технологии, Университета по библиотекознание и информационни технологии, ХТМУ, Института по електрохимия и енергийни системи – БАН, Института по обща и неорганична химия – БАН, Института по физиология на растенията и генетика – БАН,
и Института по отбрана към министъра на отбраната.
Консорциумите имат сключени споразумения с водещи чуждестранни организации, актуални към настоящия момент. Целта на националното финансиране на подобни проекти, което е практика в последните години в редица държави членки на ЕС, е да не се пропуска възможността за изграждане на устойчиво институционално партньорство с водещи европейски висши училища и научни организации.
Индикативният общ бюджет на Програмата представлява до 50% от оригиналните бюджети на проектните предложения. Финансирането ще се изпълни поетапно: до 2 497 000 лв. през 2020 г., до 8 807 000 лв. през 2021 г., и до 1 318 000 лв.
през 2022 г. Това предполага консорциумите, които кандидатстват за финансиране по Програмата, да преработят работния план и бюджета, съответно планираните дейности и индикатори, на проектното предложение, за да се реализират основните дейности в България и да се съобразят с новите условия на засилено виртуално сътрудничество в контекста на COVID-19.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Наука“ – МОН, (y.kodjayumer@mon.bg) до 13 юли 2020 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg