Учениците от бургаската ПГ по морско корабоплаване и риболов вече разполагат с добра база и усвояват чрез практика тънкостите на професията
Представете си, че сте родител на бъдещ осмокласник.
И в тези дни, когато се подават документи за записване в гимназия, се „въртите на шиш“, чакайки процедурата, която ще реши съдбата на вашето дете. След това умножете това вълнение по броя роднини. И по годините преди завършване на VII клас, когато сте обсъждали бъдещия избор. Резултатът говори ясно – знанията и уменията, които ще придобие ученикът в гимназията, са определящи за бъдещето му.
Доскорошното разбиране, че трябва на всяка цена да се готвим за университета, все повече губи поддръжници. Пък и много от професионалните гимназии вече подготвят не по-зле възпитаниците си по хуманитарните предмети.
С една особеност – освен с добра общообразователна подготовка децата излизат и с професионална диплома и нови компетентности, придобити с учене чрез практика. Факт е, че професионалните гимназии стават все по-предпочитани. И от „последен пристан“ за деца, едва избутали прогимназиалния етап, се превръщат във водещи образователни институции у нас. Ефектът се мултиплицира, когато местната власт подаде ръка – какъвто е случаят с ПГ по морско корабоплаване и риболов „Св. Никола“ в Бургас.
Благодарение на подкрепата и на Общината, в последната година настъпва коренна промяна – във визията на училището, качеството и състоянието на базата, в нагласите на педагогическия персонал. И като интерес към изучаваните предмети. Отваря врати нов кабинет по корабни машини и механизми и по морско дело. Друга специализирана зала ще обучава на правилата и корабните съоръжения за оцеляване на море.
„Работим по стратегия за възстановяване на училището като място за подготовка на средни изпълнителски кадри за морския сектор. Завършилите получават международни сертификати и могат да практикуват в цял свят. Целта ни е да осигурим съвременна материална и тренировъчна база, да реновираме сградния фонд и да изградим устойчив учебен професионален морски квалификационен център“, съобщава директорът на гимназията инж. Христина Жабова. Много от преподавателите вече притежават компетентности и според наредбите и международните конвенции, отнасящи се за морските лица, вахтената служба на корабите и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците.
Приоритет за ръководството на Морското училище са и сертификацията съгласно международните норми, адаптирането на учебните програми към потребностите на морската индустрия, практиките в реална работна среда. Отделя се особено внимание и на ученето през целия живот чрез кариерни пътеки, квалификационния център, разкриването на атрактивни специалности и въвеждане на преференциални условия за квалификация, обясняват от гимназията. За да имаш валиден сертификат да упражняваш морска професия, е необходимо непрекъснато да опресняваш знанията си. Подобен тип курсове също ще се правят в Морската гимназия. Със съвместните усилия на общината, РУО и настоящия екип на училището гимназията тръгна напред, смята и инж. Виолета Илиева, началник на РУО – Бургас. Поставила образованието като свой приоритет, Община Бургас има амбицията професионалните гимназии да минат на общинска издръжка, за да продължи издигането на имиджа и качеството на образованието в тях. Това е свързано и със сериозни разходи, затова трябва да са гъвкави, смятат в Морската гимназия.
На помощ идва и изключително сплотената морска общност в града. Вече се работи по програма за разширяване обхвата на изучаваните дисциплини съгласно желанията на бизнеса. Има възможност и за получаване на допълнителни квалификации срещу заплащане. Заедно с Морската гимназия във Варна се работи по оптимизиране на учебната програма. Подписан е и договор за съвместна дейност и обмен на преподаватели с ВВМУ „Никола Вапцаров“. Учениците имат практики в реална корабна среда, обучават се в морски лагери в него, а след завършване ще получат сертификат и талон за предимство при кандидатстване във висшето училище. Гимназия „Св. Никола“ е изключително перспективна за региона според всички съмишленици, обединили се за възстановяване на имиджа ѝ.
Всичко това обаче си остава само като хубавa приказкa, ако няма деца в класните стаи или интерес към изучаваните предмети. Изключително важна е и базата. Като таблата с различни морски възли, пособията и механизмите по предмети като устройство на машините, системите и съоръженията на кораба. Включително за това как се оцелява на вода.
Именно това е темата на практиката, която проведоха десетокласници от специалност „Корабоводене“ на борда на ро-ро кораба „Дружба“. Придружаваше ги лично изп. директор на Port Bulgaria West – капитан далечно плаване Огнян Райчев. „Няма друг начин те да придобият подобни умения, практиката е най-тънкият момент на нашата професия. Ангажирали сме се безвъзмездно да предоставяме корабен инвентар и оборудване и за занятията в класната стая“, обясни кап. Райчев. И докато при предишни практики учениците са се запознавали с корабните устройства и механизми и дейностите на мостика, този път трябваше да видят как се спасяват хора в морето. Оказва се, те вече са преминали основна подготовка по морска безопасност и имат свидетелство за това от ИА „Морска администрация“.
Гостите обаче за пръв път видяха леките бързоходни лодки за търсене на паднали във водата. Доста по-различни са действията при пожар на борда. В критични ситуации идва ред на колективните спасителни средства – защитени от пожар лодки, които събират по над 40 пасажери. Всеки член на екипажа има своята роля като част от специализиран екип, многократно е тренирал изпълнението на своите задължения. И това е обяснимо – за моряците най-опасна е паниката на борда.
А на борда на Морската гимназия е очевидно, че паника няма. Има стратегическа цел, която се следва с упоритост и постоянство – възпитаниците ѝ да получават все по-качествено образование. Чрез непрекъснато обновяваща се база, учене чрез практика и сърцат екип, отдаден на тази кауза.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg