Национално съвещание събира директорите на центровете за подкрепа за личностно развитие
Обобщаваме информацията за проведените досега в страната прояви от Националния календар на МОН за изяви по интереси, както и за онези, които са отложени за друго време или пък изобщо няма да се проведат тази година.“ Това коментира за „Аз-буки“ Татяна Досева – директор на Националния дворец на децата (НДД) в София. Темата е част от дневния ред на Националното съвещание на директорите на центровете за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР), която ще се проведе на 22 – 24 юли 2020 г. в НЧ „Просвета 1888“ в Поморие. Заедно с това ще бъде обсъден и проектът за Национален календар за учебната 2020/2021 г. Форумът се организира от Националния дворец на децата, който като специализирано обслужващо звено на МОН подпомага организационно и методически дейността на ЦПЛР.
По време на срещата в Поморие ще бъдат обсъдени и нормативните документи за ЦПЛР и задължителната документация за тях, перспективите за развитие на дейностите за подкрепа за личностно развитие и взаимодействието между центровете, Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби и програмата за творчески ваканции на НДД „Хайде да творим заедно“. Отговор ще намерят и някои въпроси от трудово-правен характер. Във фокуса на вниманието ще бъдат и въпроси, съврзани с нормативната уредба на Закона за предучилищното и училищното образование и държавните образователни стандарти.
В работата на форума ще се включат директорите на ЦПЛР, на центровете за работа с деца, за ученическо техническо и научно творчество и на ученическите спортни школи, както и представителите от дирекции в МОН и на регионалните управления на образованието. „Към нашите съвещания в последно време голям интерес проявяват и се включват и директортите на центровете за специална образователна подкрепа и на центровете за кариерно ориентиране. Идват и колеги от общежитията и от общините. Което е много хубаво, защото, когато заедно са представени институции от различни нива от цялата страна, ангажирани с дейностите за подкрепа на лич-
ностното развитие на децата, е много по-полезно да се обсъждат проблеми и начини за тяхното разрешаване, да се споделя опит, да се обменят идеи и добри практики“,отбелязва Досева. По време на националното съвещание ще бъде представена и информация за участиего на директора на НДД в заседание на Президиума на Европейската асоциация на институциите за неформално образование на децата и младежите и във форума на Международната асоциация за извънучилищно образование, на която от миналата година Дворецът на децата е член. Ще бъде представено и успешно проведеното първо междуинституционално обучение и обмяната на опит на педагози от ЦПЛР в областта на танцовото изкуство. Както „Аз-буки“ съобщи, в Националния дворец на децата се събират над 80 педагогически специалисти – директори, хореографи, корепетитори, от 30 ЦПЛР. За съжаление, пандемията отлага провеждането на подобни срещи на преподавателите по изобразително и приложно изкуство, на колегите им от музикалното направление и на преподаващите литературно творчество и журналистика.
„Националният дворец на децата успя да проведе много успешно дистанционно обучение след обявяването на извънредната епидемична обстановка в страната. Около 65% от колегите в центровете из страната също въведоха онлайн форми на обучение. На други е препоръчано да не провеждат такъв вид обучения, а учителите и непедагогическият персонал да излязат в отпуски и да работят по графици. Имаше и центрове, в които част от учителите провеждаха дистанционно обучение, а останалите не провеждаха никакво“, коментира още Досева. Тя припомня, че след като е разрешено да се провежда и присъствено обучение, то е започнало както в Двореца на децата, така и в голяма част от центровете в страната при строго прилагане на всички противоепидемични мерки и препоръки от Здравното министерство. „Към момента и Националният дворец на децата, и доста от центровете провеждат и летни ваканционни програми
при спазване на всички препоръки. Доста колеги провеждат присъствено обучение и дейности с децата в различните школи и клубове. Децата са малко, разпределени са в малки групи, стремим се да поддържаме нужната дистанция, и предприемаме всички мерки“, заявява тя. И добавя, че някои центрове ще работят само до края на юли.
Относно възможно начало на предстоящата учебна година отново в неприсъствена форма Татяна Досева е категорична, че колегите ѝ от страната са готови отново да работят дистанционно. „Децата също са готови. Моето притеснение идва от това, че ако за цялата образователна система учебната година започне неприсъствено, родителите ще бъдат ангажирани с децата си за провеждането на онлайн часове от формалното обучение. А нашите колеги отново ще трябва да се съобразят със свободното време на децата и да провеждат обученията си рано сутрин или вечер, в празнични и почивни дни, когато е възможно, удобно и когато има свободни електронни устройства в домовете на нашите възпитаници“, обобщава Досева.
Новите такси
За обществено обсъждане е публикуван проект на заповед за утвърждаване размера на таксите за участие на децата и учениците в дейности към педагогическите форми извън държавните образователни стандарти на Националния дворец на децата за учебната 2020/2021 г. Предвижда се месечните суми в профил „Природо-математически науки“ от област „Наука и технологии“ да бъдат от 2 до 80 лв., в профил „Приложно-технически науки“ – 2 – 30 лв., и в профил „Хуманитарни науки“ –
3 – 50 лв. В област „Спорт“ те са 2 – 50 лв. в профил „Индивидуални спортове“ и 2 – 10 лв. в профил „Спортно-развлекателни игри“.
В област „Изкуства“ се определят следните такси: 3 до 80 лв. в профил „Литературно творчество“,
1 до 70 лв. в профил „Музикално творчество“, 3 до 50 лв. в профил „Танцово изкуство“, 2 до 30 лв. в профил „Театрално изкуство“ и 2 до 60 лв. в профил „Изобразително и приложно изкуство“. Таксата за школа „Любознайко“ за деца на 3, 4 и 5 години е 60 лв. В проектодокумента подробно са изброени и случаите, в които се ползват отстъпки от цените.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg