Ванина СУМРОВА*
Купували ли сте си „краве кашкавал“ или „овче кашкавал“, или „козе кашкавал“? Не само върху етикети, но и навсякъде може да открием примери за тези словосъчетания, в които има езикова грешка.
Погрешна е формата на прилагателното име, защото краве, овче и козе тук са в среден род, а трябва да са в мъжки род, за да се съгласуват, според граматичните норми на езика ни, със съществителното име кашкавал, което е от мъжки род. Следователно правилното съгласуване е крави кашкавал, овчи кашкавал, кози кашкавал.
Причините за грешката са сравнително рядката употреба на тези форми „механичното“ използване на по-често срещаната форма за ср.р. при назоваване на хранителни продукти – краве/овче/козе (мляко, сирене), или приемане – поради свръхкоректност – на формата с окончание –е за правилна, а с -и – за неправилна (подложена на редукция).
И така, формата с окончание –и е за м.р., формата с окончание –е е за ср.р., формата с окончание –а или –я е за ж.р., а формата с окончание –и е за мн.ч. Например: крави (кашкавал), кравя (кожа), краве (масло), крави (продукти); овчи (бут), овча (вълна), овче (мляко), овчи (стада); кози (мях), козя (пътека), козе (сирене), кози (рога); птичи (пастет), птича (песен), птиче (месо), птичи (пера); лисичи (кожух), лисича (опашка), лисиче (леговище), лисичи (следи). От същата група са и прилагателните мечи, вълчи, кокоши и под.
Форми за ср.р. като кравьо, овчо, козьо, птичо, лисичо не трябва да се използват, тъй като са диалектни и остарели. Книжовна е само формата за ср.р. мечо (напр. мечо грозде), която е дублетна на формата мече, напр. мече леговище.
*Гл. ас. д-р Ванина Сумрова работи в Секцията за българска лексикология и лексикография на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН.
Четете повече в бр. 3,
16 – 22 януари 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg