За трите години от старта на „ПлантаСИСТ“ екипът е направил над 70 научни публикации
Инвестициите в науката никога не са били достатъчни, така че нашите учени да не работят под стрес и техните иновации да достигат до бизнеса. Плодовете от вложенията в наука идват доста по-късно, те не зависят от един управленски мандат, затова трябва да търсим по-дългосрочно партньорство между държавата, научните среди и местната власт.“ Това каза в Пловдив заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева, която присъства на представянето на проекта за изграждане на Център за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология. На официална церемония е направена първа копка на строителството на международен научен център. В него ще работи екип учени, ангажирани с осъществяването на проекта „ПлантаСИСТ“ – за фундаментални изследвания по биология, биотехнологии и растителна защита.
Проектът се реализира в рамките на 7 години и е на стойност 15 милиона евро, които са осигурени от европейската програма „Хоризонт 2020“. Отделно от това държавата инвестира през ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ в строителството на новите сгради и оборудване.
Сградата ще е енергийноефективна, със соларни панели и трябва да е готова до 18 месеца. Предвидено е изграждането на лабораторен комплекс, офиси и аудитории, както и на високотехнологични оранжерии. Теренът от 23 500 кв.м е предоставен от Община Пловдив.
Международният център по растителна системна биология и биотехнология се ръководи от доц. Цанко Гечев и доц. Милен Георгиев. От българска страна освен Института по микробиология към БАН участват още Институтът по зеленчукови култури „Марица“ и Институтът по молекулярна биология и биотехнология. В трите години от старта екипът е направил над 70 научни публикации. Работи се и по договори с фирми за приложни разработки.
Партньори от германска страна са Университетът в Потсдам и Институтът „Макс Планк“ по молекулярна растителна физиология. Очаква се в кампуса да работят 70 учени от цял свят.
Проектът е подкрепен от всички университети в Пловдив. В Центъра ще функционират 10 изследователски отдела, които ще развиват дейности в област-
та на растителната клетъчна биотехнология, растителната метабомолика и биоинформатиката. Освен дейностите по подобрение и развитие на различни растителни зеленчукови сортове учените ще разработват и патенти.
PlantaSYST е избран във втората, финална фаза на програмата „Тийминг“ на „Хоризонт 2020“.Сред ключовите цели на Центъра са осъществяването на изследвания в областта на растителната биология и биотехнология и обучаването на млади български учени в същите направления.
Висококвалифицираният екип от над 50 млади специалисти ще се занимава с разработване на подобрени сортове зеленчукови култури, идентифициране на растителни метаболити с полезни за здравето на хората качества и развиване на фармацевтични приложения, които ще подпомогнат създаването на нови продукти за българския и европейския пазар.
Амбициите на проекта са както да се превърне в катализатор за икономическия напредък, създавайки предпоставки за реализацията на успешен бизнес, така и да бъде свързващо звено между различни научноизследователски институти и компании, опериращи в сферата на биологията на развитието на растенията, физиологията на стреса, растениевъдството и биоинформатиката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg