Стоян СТОЯНОВ
Към четвъртата планета от Слънчевата система на 20 юли тази година полетя и първата арабска космическа мисия. Сондата „Ал Амал“ („Надежда“) е изстреляна от японския космически център „Танегашима“ (Tanegashima). Час след началото на полета сондата успешно се отделя от японската ракета H-2A и поема своя близо 500 000 000-километров път през Космоса.
Очаква се „Надежда“ да достигне своята цел през февруари 2021 г.
и това да съвпадне с ознаменуването на 50-годишнината от създаването на Обединените арабски емирства, събрали седем монархии от региона.
Сондата с тегло 1,3 тона е разработена и построена само за 6 години съвместно с американски учени от три университета – „Болдър“, Щатския университет на Аризона и Университета на Калифорния „Бъркли“. Целта е да влезе в орбита около Червената планета и в продължение на една марсианска година (687 земни дни) да изследва климата и процесите в атмосферата на Марс. Благодарение на инфрачервен спектрометър и ултравиолетови детектори ще бъдат събрани данни за марсианските облаци и прашни бури, ще бъде направен анализ на газовете в горната атмосфера и ще оцени как влияят геоложките процеси на повърхността. Ще се оцени и как най-високата планина в Слънчевата система – 27-километровият угаснал вулкан Олимп, променя атмосферата над него. Очаква се дан-
ните от тези изследвания да допринесат за създаването на първата глобална метеорологична карта на Марс.
Освен строго научната цел мисията на стойност 200 млн. долара има за цел да вдъхнови младите хора от арабската държава и да развие научния и технологичния капацитет на страната. Любопитен факт е, че лице на проекта и негов научен ръководител е 33-годишната Сара ал-Амири. И не само това – по данни на сп. „Нейчър“ дамите са 34% от ангажираните с проекта и цели 80% от научния му екип.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg