Участието в проекти осигурява на децата от врачанската детска градина всичко необходимо
Много ни е хубава детската градина, просторно е и базата е чудесна. Модернизираме я чрез участието си в различни проекти“, разказва директорката Будинка Тодорова. Сградата е открита през 1981 г., но през 2009 г. е направен основен ремонт за над 200 000 лева по проект на ФАР и интериорът е осъвременен. Така се поставя началото на кандидатстването по различни проекти.
Раждаемостта в Габаре намалява и през последните години имат само по две смесени групи. Така една бивша занималня остава неизползвана, но през 2015 г. се превръща в кабинет за обучение на децата по безопасност на движението по пътищата (БДП). Това става по съвместен проект на сдружение „Първи юни“ от Бяла Слатина по програма „Участвам, дарявам, променям“ и превръща „Червена шапчица“ в първата детска градина в област-
та с такъв кабинет. А той е много полезен за децата, защото има светофар, пътни знаци, пешеходни пътеки, винилова площадка и всичко необходимо. „Част от нашите деца почти не излизат от селото и не са виждали светофар и пешеходна пътека, но се учат и знаят как да ги ползват“, уточнява директорката. През 2018 г. в кабинета е изнесен открит урок с децата по БДП пред учители и директори от област Враца.
Детската градина разполага и с много добре оборудван физкултурен салон. „Червена шапчица“ съвместно с община Бяла Слатина работи по проект „От ранно детско развитие към образователна интеграция“, по който са създадени 5 ателиета и са закупени много нови неща – голяма пластмасова къща, батут, пързалки и т.н. Винаги участват и по Програмата за подпомагане на физическото възпитание и спорта, по който се получават по 2 лева на дете и с тях се закупуват обръчи, топки и други необходими средства за двигателната активност на малчуганите.
В сградата има и интерактивен кабинет, чието създаване започва с подарък от общината на интерактивна дъска. В него се предлагат интегрирани образователни и социални услуги на децата и техните родители. Останалото обзавеждане на кабинета е по друг проект –
„Аз и моето семейство“, по който работят пак заедно с Общината и продължават и досега. Пак по него от две години се провежда лятна детска градина и се осигурява образователна подготовка за I клас. В „Червена шапчица“ работят и по националните програми „С грижа за всеки ученик“ и „Развитие в системата за пред-
училищно образование“, насочени към допълнително обучаване по български език. „За нас е много важно да подготвим децата да говорят добре български, за да може по-лесно да възприемат учебния материал, като отидат в първи клас. Всичките ни деца, без едно, са от ромски произход или от смесени бракове. Затова винаги участваме в проекти за допълнителна работа по български език. За нас е приоритет децата да го овладеят“, категорична е директорката Тодорова.
През изминалата учебна година за първи път се случва в градината да постъпят три дечица на по 3 години, които не знаят нито една дума на български. И в началото на учителите им е много трудно, защото не разбират какво искат и им казват малчуганите. Накрая се принуждават да използват едно от по-големите деца като преводач. „Затова миналата година участвахме и по НП „Успяваме заедно“ за адаптация на новопостъпили деца – обяснява директорката. – Общо 14 бяха новопостъпилите в основната градина в Габаре и проектът беше за работа с тях и техните родители. Имахме много съвместни инициативи и за всички беше много интересно. Започнахме с презентации пред родителите, с които обяснявах-
ме защо е хубаво децата им да посещават детската градина. Запознахме ги с организацията на един ден в заведението, за да знаят какво правят децата им от сутрин до вечер. Правихме общи изложби за есента и за 1 март, също и няколко тренинга за здравословното хранене на децата, за двигателната им активност. Имахме и съвместни излети в близките гори.“
Сега в „Червена шапчица“ работят по активното приобщаване на децата от уязвимите групи, които не владеят добре български език. През годината са имали 8 групи по български, а през лятото – 5 групи за допълнителни форми на изучаването му. Работата с родителите е непрекъсната и учителите са си спечелили тяхното уважение.
„Нашите родители нямат възможност да заплащат за участие на децата им в извънкласни дейности, затова учителките ги провеждат доброволно и заслужават поздравления за своята отдаденост – подчертава Будинка Тодорова. – Всяка от тях води по една допълнителна дейност без заплащане. Имаме клуб по екология, спортен клуб, вокална група, две танцови групи, арт ателие и изобразително изкуство. Разпределили сме малчуганите в групи по 8, 10, 12 деца в зависимост от техните наклонности, интереси и потребности.“
Педагогическият персонал на „Червена шапчица“ се състои от 8 квалифицирани учители, толкова е и непедагогическият персонал, а счетоводителят е на половин щат. Една от възпитателките в допълнителната база в Бъркачево е от село Враняк, откъдето всеки ден се извозват 8 деца с ученически автобус, осигурен от Общината. Тя събира малчуганите сутрин на спирката във Враняк, качва ги на автобуса, пътува с тях, работи в градината в Бъркачево и вечер ги прибира.
В детската градина преустановяват работа за около месец заради коронавируса, но след това минават на дистанционно обучение. Директорката създава група за учителите във „Фейсбук“, а те правят такива за родителите и започват онлайн занимания с тях и с децата. Двама образователни медиатори в Габаре и в Бъркачево обикалят по домовете на децата, с които няма виртуална връзка. „При нас не беше задължителна обратната връзка, но много от родителите качваха какво са направили децата им, което много ни радваше. Защото показва, че са взели присърце указанията на учителките. От 13 април до 26 май имахме дистанционно обучение, а след това минахме на присъствено при спазване на всички противоепидемични мерки, както работим и досега – разказва директорката. – Наваксахме с материала, учителките работиха с децата и направо от едната ще влезем в другата учебна година, няма да затваряме и да спираме. По проекта за активното приобщаване имаше 80 допълнителни занимания за овладяването на българския език.“
От февруари т.г. таксите за детска градина се плащат по проекта на МОН „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. Според директорката това е голямо облекчение за родителите и децата започнали да посещават детската градина по-редовно. Преди това родителите си правели сметка да не дават повече от 20 лева на месец, и си водели децата по 15 дни, а за другите 5 носели медицинска бележка или по семейни причини.
Детската градина всяка година участва в двете европейски схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, за да се подпомага здравословното хранене на децата от подготвителната група. На малчуганите се раздават плодове, зеленчуци, мляко, сирене, кашкавал, защото знам, че те точно от това имат нужда – казва Будинка Тодорова. – Когато семействата се борят за оцеляване, гледат да купят хляб, а не плодове.
В детската градина децата имат възможност да се хранят здравословно с ябълки, банани, млечни произведения.“
Голяма помощ оказват и кметовете Елена Николаева в Габаре и Благовеста Борисова в Бъркачево и винаги се отзовават при нужда. Децата от „Червена шапчица“ винаги са част от програмите на всички общински мероприятия в Габаре, Бъркачево и Бяла Слатина и събират най-много аплодисменти, защото са най-малките и сладки участници.
Будинка Тодорова, директор
на ДГ „Червена шапчица“ – с. Габаре:
При нас е особено важно децата да идват задължително на 4 години, даже и по-рано – най-добре е на 3. Много от тях са без никакви изградени навици и не знаят как да си поискат да отидат до тоалетна, нито как да държат лъжицата. Така че грижа на педагозите е и да изградят хигиенни навици, след това да научат децата на дисциплина, а после се набляга на овладяването на българския език. Това е много важно за децата, защото учебната програма още в първи клас става все по-трудна и без езика те няма как да се справят с преподавания им материал. Имаме приемственост с училището в Габаре – СУ „Христо Ботев“, и началните учителки ни благодарят, че им изпращаме децата много подготвени. При нас е традиция да ги каним на всички наши тържества и мероприятия, така те опознават бъдещите си ученици предварително. Тази година изпращаме общо 17 деца в първи клас – 12 ще учат в Габаре, а петте дечица от Бъркачево ще са в Бяла Слатина. Осигурен им е ученически автобус.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg