От есента на 2020 г. се предвижда да стартира отворена европейска платформа за всички училища посланици
Образователната програма на Европейския парламент у нас, насочена към ученици от средни, профилирани и професионални училища, ще започне в променен формат през новата учебна година.
Програмата за училища посланици на ЕП в България се провежда от 4 години и през това време са утвърдени 100 такива училища. Досегашните участници в нея ще продължат да бъдат посланици на ЕП и европейската идея и ако имат желание, ще продължат да работят по Програмата в новия формат и през следващите 4 години до 2024 г.
От тази есен Програмата за училища посланици на ЕП ще премине към тригодишен цикъл, за да се осигури по-голяма устойчивост на резултатите, разрастване на обхвата във всяко от участващите училища, трайно разпространение и задълбочаване на придобитите знания сред училищната общност.
През първата година от присъединяването си към Програмата училищата започват от ниво 1. Ще бъде организиран встъпителен семинар за старши посланици с цел запознаване с Програмата, който ще включва срещи с членове на ЕП и Бюрото в България, презентации, практически занятия, групови дискусии, дебати и т.н. На него всяко училище ще получи „пътна карта“ и инструменти за изпълнение на целите на Програмата.
В ниво 1 училищата ще се фокусират върху дейности с местно измерение: работа в училище, дейности за приобщаване на училищната общност и родителите, посещения и срещи с органи на местната власт и т.н.
Ниво 2 през втората година предвижда дейностите да бъдат насочени към посещения и срещи с органи на национално равнище: парламент, президентство, омбудсман и т.н.,
а старшите посланици ще имат право да бъдат канени на специалните обучения за учители в Брюксел. Младшите посланици ще имат за задача да разширяват обхвата на Програмата, като се опитват да достигнат до цялата местна общност чрез прояви извън училище.
През третата година училищата вече ще се считат за „експерти“ в прилагането на Програмата и ще се стремят да разширят обсега ѝ до възможно най-голям брой ученици в училището и членове на местната общност. Те ще бъдат „ментори“ на новоприсъединилите се училища, ще им помагат да навлязат в нея, и ще съдействат за организирането на съвместни прояви с тях, като открити уроци, общи кампании и др.
След третата година училищата, които са преминали през целия цикъл, стават „почетни“ училища посланици. Ако все още са мотивирани да продължат да участват в Програмата, могат да рестартират цикъла с нови проекти и дейности, като включат и други учители като старши посланици и обновят и разширят състава на младшите посланици.
В края на всяка учебна година училищата ще могат да заявят дали желаят да продължат участието си в Програмата.
Учебните помагала ще станат общодостъпни и ще бъдат публикувани в новия европейски сайт на Програмата, който се очаква да бъде пуснат през есента на 2020 г. Те ще могат да се ползват онлайн, а печатни версии ще бъдат осигурявани само за екип от двама старши и максимум 20 младши посланици, които са на ниво 1.
От есента на 2020 г. се предвижда да бъде даден старт на отворена европейска платформа за всички училища посланици, в която ще бъдат включени само онези от тях, които желаят да продължат активното си участие в Програмата. Успоредно с това се подготвя и специална група за е-туининг само за училища посланици, която ще им позволи по-лесно да се свързват с други училища посланици от цяла Европа за съвместни проекти и инициативи.
На национално ниво също ще бъде избрана подходяща затворена електронна платформа за комуникация между училищата, която да надгради настоящата фейсбук група на училищата посланици, с цел да се споделят добри практики, да се насърчава работата в мрежа и да се подпомага обективното оценяване на училищата. Предвижда се училищата да публикуват в платформата по две снимки и кратко съобщение (един-два параграфа) за всяка извършена дейност по Програмата, като посочат и броя участници.
Оценяването ще се извършва предимно дистанционно, като за новоприсъединилите се училища от ниво 1 може да се предвиди и посещение на място от обучителните специалисти, които ще подпомагат изпълнението на Програмата.
Всички ученици и учители, които са участвали в екипа по изпълнението, ще получават сертификати за участието си в Програмата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg