Най-талантливите млади астрономи се събраха на 10-дневен подготвителен лагер в Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна. Общо 15 ученици участват в летния форум, разделени в две възрастови групи: младша
(до 15 години) и старша.
„В лагера във Варна са поканени най-добре представилите се на националния кръг на олимпиадата по астрономия, който т.г. се проведе дистанционно заради извънредната ситуация. Подготвителният лагер се организира ежегодно в различни места в страната с цел обучение на българските участници за Международната олимпиада по астрономия. От поканените ученици се избират петима – трима в младша и двама в старша възрастова група, които формират националния отбор и ще представят страната ни в световното състезание“, обясни пред в.
„Аз-буки“ Ева Божурова от Варненската обсерватория. Тя е инициатор и съосновател на Националната олимпиада по астрономия и дългогодишен преподавател и ръководител на българския отбор. Националното ни състезание по астрономия има вече 23 години история, като за първи път е проведено през учебната 1997/1998 г.
Четирима са преподавателите в подготвителния лагер. Освен ветераните на астрономическата олимпиада Ева Божурова от НАОП „Николай Коперник“ – Варна, и Захари Дончев от Института по астрономия към БАН преподаватели на лагера са и трикратните участници и медалисти от международната олимпиада Александър Куртенков от Института по астрономия към БАН, както и Никола Каравасилев от Първа частна математическа гимназия и училище „Наука за деца“ в София и редактор на научното списание „Химия. Природните науки в образованието“ на Национално издателство „Аз-буки“. „Куртенков и Каравасилев са новата смяна, активно се включват в съставянето на задачите и в организирането на националната олимпиада. Тъй като са участвали в международната олимпиада, добре разбират емоциите на децата и как да подходят към тях при обучението“, допълва Божурова.
„Учениците ни са от всички краища на България: София, Варна, Бургас, Русе, Крумовград, Казанлък. По време на занятията им се преподава астрономическа теория и се решават различни задачи, свързани с астрономията. В българските училища, за съжаление, астрономия се изучава малко и затова всичко, което преподаваме по време на лагера, излиза много извън учебния материал. Всъщност
много от задачите, които решаваме, биха затруднили дори и студенти в университета. В голяма част от задачите използваме истински астрономически данни и изображения, получени от професионални астрономи“, разказва Никола Каравасилев, който от години подготвя ученици за състезания по астрономия и физика.
Сред участниците е и варненският ученик Маргулан Исмолдаев, който е златен медалист от миналогодишната Международна олимпиада по астрономия, проведена в Румъния.
Вечерно време се правят наблюдения от терасата на Варненската обсерватория, като заниманията често продължават докъм 23 ч. „Други години лагерът се е провеждал в планински райони – например м.г. в хижа „Бузлуджа“. Във Варна има голямо светлинно замърсяване и провеждането на обучението за наблюдателни задачи е доста проб-
лематично“, обяснява Ева Божурова. Въпреки това тя е доволна, че пандемичната ситуация не отложи лагера. Според нея обучението по време на форума е на високо ниво и върховно интелектуално натоварване за децата, но се разчита, че са най-добрите. Освен това лагерът дава възможност за събиране на млади хора с еднакви интереси, които обменят опит и знания помежду си и взаимно се насърчават. „Затова този лагер е много ценно мероприятие“, констатира ръководителят на българските участници в олимпиадата.
В края на лагера ще се проведе подборен кръг, който ще определи българския национален отбор по астрономия. Той ще се проведе в 3 тура – теоретичен, практически и наблюдателен, какъвто е регламентът и на международното състезание.
Все още обаче няма яснота как и дали ще се проведе Международната олимпиада по астрономия т.г. Очакванията са да е през октомври. Към ръководителите на национални отбори от различни държави, включително към българските, е отправено запитване от координационния съвет на състезанието дали смятат за удачно дистанционното му провеждане и какви идеи имат за регламента и условията.
„Предизвикателствата са различни – например състезанието трябва да се проведе по едно и също време, но има часова разлика. Как ще се организира превеждането на задачите от английски и т.н.“, коментира ситуацията Ева Божурова. Според нея дистанционното провеждане на олимпиадата не е олимпиада, защото ще се изгуби съществена част от преживяването за младите астрономи – срещата с деца от различни страни с еднакви интереси, но с различни култури, и пътешествието до мястото, които са истинската награда за целия положен труд, чрез който са успели да се наложат и да попаднат сред най-добрите в света.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg