Днес трябва да надграждаме и да усвояваме умения, които
ще ни помогнат да се включим в бъдещите професии,
заяви зам.-министър инж. Таня Михайлова
През 2020 г. Габрово се превърна в център на ученето през целия живот. От 7 до 9 октомври в града се проведе шестото издание на Националните дни за учене през целия живот. Събитието се организира от Министерството на образованието и науката с финансовата подкрепа на европейската програма „Еразъм+“ в партньорство с Областната администрация – Габрово, РУО – Габрово, и Община Габрово.
Целта на Дните за учене през целия живот е да насочат, мотивират и насърчат повече български граждани да се включват в обучителни дейности чрез популяризирането на различните възможности за присъствено или дистанционно обучение в електронна среда.
„Вече не трябва да мислим само за днешния ден, а да имаме визия за развитието на утрешния. Да разбираме, че това, което усвояваме в училище и на студентската скамейка, е само основата и базата, върху която трябва да надграждаме през целия живот“, заяви инж. Таня Михайлова – зам.-министър на образованието и науката, при официалното откриване на Дните за учене през целия живот на габровския площад „Възраждане“.
„Ученето вече не е само постигане на определена степен от образованието, а процес, който започва още в детската градина и продължава с работата в класната стая, с кариерното ориентиране, с реалната работна среда“, добави Таня Михайлова. Тя призова всички съмишленици да споделят натрупания опит и заедно да помагат на хората, за да са гъвкави и адаптивни и да могат да отговорят на изискванията на пазара на труда – не само на тези, които вече имат професия, а и на тези, които искат да я сменят. Защото дори и да не знаем какви ще са професиите утре, най-важното е днес да усвоим уменията, които ще ни помогнат да се включим успешно в тях в бъдеще.
„Въпреки предизвикателствата от световната пандемия образованието показа, че е ключът към успеха“, каза още Михайлова. Тя благодари на образователната система за това, че успя бързо да се адаптира към новите условия, за да може да продължи обучението, и насърчи участниците заедно да очертаят дългия път, по който ще продължим да учим през целия живот.
„Ученето трябва да се превърне в кауза, за да се случи истинската промяна и ученето за диплома да се превърне в учене за знания и най-вече умения“, обяви областният управител на Габрово Невена Петкова. Тя пожела на всички участници и габровци никога да не загубят желанието си да учат и да се развиват.
Кметът на Габрово Таня Христова пък подчерта, че през XXI век сме обречени да учим през целия живот и да поддържаме знанията и уменията си актуални, за да бъдем конкурентни и да отговорим на изискванията на времето. Според нея то обхваща не само формалното и неформалното обучение, а също уменията, знанията, нагласите и поведението, които придобиваме във всекидневния си опит. Това засилва нашето социално приобщаване, активното ни гражданско и личностно развитие и ни прави по-пригодни за живота.
И през тази година Националните дни за учене през целия живот включваха множество разнообразни и интересни прояви, за да се популяризира значението на ученето през целия живот в България, разказа Валентина Дейкова – национален координатор за изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни. Програмата на Дните включваше провеждане на работни ателиета за обмен на добри практики, изложение на институции за образование и обучение на възрастни, информационен ден за Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE), разнообразни по формат работни срещи и един учебен ден.
В рамките на работните ателиета за обмен на добри практики бяха представени габровските проекти „Частици от миналото“ и „Приеми ме на село“. Те акцентираха върху необходимостта от възобновяване на връзката между поколенията, а заложените в тях дейности дават възможност на младите хора да научат български народни обичаи, песни и танци и да се докоснат до очарованието на живота в българското село. За възрастните хора пък участието в програмите е възможност да опознаят съвременните технологии и начини за комуникация, както и да се заредят с оптимизма и енергията на младежите.
Колко ценно и обогатяващо е общуването между поколенията, се видя и по време на изложението на институциите за образование и обучение на възрастни, в което участваха габровски „внучета назаем“ и техните „баби“ от селата Армени и Враниловци. Посетителите опитаха вкусна домашно приготвена храна, а някои даже изпробваха сръчността си в плетенето на две куки в инициативата „Изплети топлина“. Тя е част от национална благо-
творителна кампания, в която доброволци плетат шапки, шалове и ръкавици за деца и възрастни в нужда. Координатор за Габрово е Центърът за работа с доброволци.
В изложението в спортна зала „Орловец“ участваха над 30 изложители от цялата страна, които представиха своята дейност в областта на ученето през целия живот. Област Габрово участва с Техническия университет – Габрово, Дневния център за пълнолетни лица с увреждания, Регионалния етно-
графски музей „Етър“, ПТГ „Д-р Никола Василиади“, ПГМЕТ „Ген.Иван Бъчваров“ – Севлиево, ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово, ПГИ „Рачо Стоянов“ – Дряново. Сред участниците са и националната ПГГС „Христо Ботев“ – Велинград, ПГСС „Никола Пушкаров“ – Попово, и много други.
Председателят на СБУ Янка Такева откри в Националния музей на образованието изложбата
„30 години Синдикат на българските учители“, посветена на 30-годишнината от учредяването на най-голямата учителска организация в страната с 84 000 членове. В нея са включени значителен брой материали, притежание на СБУ, и оригинали от фонда на НМО.
„Ако се огледаме и се сравним с нашите приятели на Балканите, ще видим, че само в България има Национален музей на образованието. Това показва, че българският дух, българският народ може и знае как да пренася добрите традиции във времето напред. И ние, като синдикат, тази година честваме 125 години от първото организирано учителско движение. Чествайки новия съвременен синдикат, не може да не отбележим, че тръгвайки от миналото, минавайки през настоящето, градим бъдещето. Най-големите възрожденски просветители, ако се върнем 125 години назад, имат същите стремежи и желания като българските учители днес. Всичко се повтаря в съвременните условия.
И тогава са имали стремеж да постигнат обхват на учениците, да въведат нови методи, да има приемственост“, обяви Янка Такева.
Наградите
По традиция по време на официалното откриване на Дните за учене през целия живот в Габрово са отличени най-активните личности и организации. Раздадени са награди в 11 категории, за да се открои ключовият принос към развитието на сектора на онези участници, които реално променят нагласите към учене през целия живот.
Две от наградите отпътуваха за Търговище – наградата за най-активен областен координатор получава търговищкият областен управител Митко Стайков, а медийният приз отива при регионалния информационен сайт targovishtebg.com. За най-добър обучител на възрастни е определена инж. Розалина Костадинова – главен учител в Професионалната гимназия по производствени технологии в Лом. Отличието за ръководител на институция/организация за образование и обучение на възрастни е за Галина Банковска – управител на центъра за професионално обучение „Веда консулт“ – Габрово, а приза за държавна институция наградата получава д-р Любов Попова – директор на ДП „Българо-германски център за професионално обучение“ с 5 клона в страната.
С новоучредената награда „Златен ключ за цялостен принос към изпълнението на Европейската програма за учене на възрастни през целия живот“ за първи път т.г. е удостоена проф. д-р Севдалина Турманова – университетски преподавател и председател на Общинския съвет в Бургас, която обеща да продължи да отключва придобиването на нови знания и умения.
Връчени са и награди за социален партньор на Габровската търговско-промишлена палата, за неправителствена организация – на „Юни партнерс“, Благоевград. А призът за най-добра обучаваща институция отива при най-старото земеделско училище – ПЗГ „Добруджа“, Силистра, и неговия директор Пламен Сафов.
Голямата награда „Златен ключ за цялостен принос“ получва председателят на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева. Зам.-министърът на образованието и науката инж. Таня Михайлова връчи приза на лидера на СБУ и подчерта, че тя е човек, който продължава да чете и да работи много, за да е в крак с всички новости и да дава личен пример и препоръки с визия за бъдещето и успеха на образованието у нас.
„Свидетели сме как народната мъдрост, че човек се учи, докато е жив, днес се претворява в дела – заяви Янка Такева. – И независимо дали сме в големия град, или на село, можем да видим триединството на знанието, вярата и обичта към род, родина и националност. Всеки един от присъстващите тук създава предпоставка за реализирането на добрите нови политики в образованието, така че мотивацията за ученето през целия живот да достигне до всеки човек, който има стремежа и желанието. И онази вяра в собствените сили да постигне личностно развитие, да обогатява непрекъснато своите знания, за да удължава трудовия си живот. Тази плеяда от ценности се възпитава и човек трябва да има примери за подражание. Затова, ако човек иска да се чувства удовлетворен от себе си, да бъде със самочувствие, той трябва непрекъснато да се обучава, развива и самоусъвършенства. Прос-
вещението, образованието и компетенциите са най-важният капитал за човешкото развитие“, завърши Янка Такева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg