Марияна Витанова*
В речниците на българския език са посочени две омонимични реализации на думата банда: бàнда1 ж. 1. Въоръжена група, която извършва нападения, грабежи, убийства; шайка. 2. Група хора, които грубо нарушават законите; бàнда2 ж. 1. Група музиканти с духови инструменти. 2. Вокално-инструментален състав, изпълняващ джаз, рок и попмузика. Двата омонима имат общ произход. Значението ‘духов оркестър’ за лексемата бàнда у нас е регистрирано още през 1858 г. и е навлязло в българския език през новогръцки от италианската дума banda ‘банда, шайка; група’, която като музикален термин в Италия означава духов оркестър, а в театъра – духов състав, който свири на сцената. В българските диалекти лексемата банда се среща с фонетични варианти: бàнде, бàндъ, бàнта и др. Производни от бàнда са названията за ‘музикант’ бàндаджия и бантùст. В съвременния български език бàнда е широко разпространено название за рокгрупа, срв. Какво означават имената на великите рок банди? Осем български банди, които трябва да са известни поне колкото Justin Bieber.
Употребява се и думата бенд ‘оркестър’, която има общ произход с бàнда, но навлиза в българския език от английски (band ‘група музиканти’). Употребяват се също бигбенд ‘голям оркестър’ (big band), джазбенд ‘оркестър за джазова музика’ (jazz band), брасбенд ‘духов оркестър’ (brass band): Бигбендът на БНР е създаден на 3 март 1960 г. Унгарски джаз бенд с концерт в София. Барка Брас Бенд са добре познати в страната си. В Официалния правописен речник на българския език за рокбанда и джазбенд се препоръчва слято писане, но се допуска и разделно, докато за бигбенд е задължително изписването като една дума, защото съставката биг не функционира като самостоятелна дума в езика. Примерите обаче показват, че в медиите по-често е разделното писане.
*Д-р Марияна Витанова е доцент в Секцията за етнолингвистика на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg