Космически апарат на НАСА успя да вземе проба от повърхността на астероид. Сондата ОЗИРИС-РЕКС се приближи със скорост 10 см/сек. до астероида Бену, който се намира на повече от 330 млн. км от Земята. Операцията бе извършена в автоматичен режим, защото поради голямото разстояние сигналът от Земята до сондата стига за 18,5 минути.
„Контакт потвърден… Вземането на проба приключи“, обяви НАСА по време на директно излъчване на операцията. „Всичко премина отлично. Тази вечер написахме страница от историята“, заяви няколко минути след това ръководителят на мисията Данте Лорета, цитиран от „Франс прес“.
Според програмата на полета сондата разгръща роботизираната си ръка, след като достига на няколко метра от Бену, изстрелва азот под налягане, за да оголи повърхността, и засмуква разлетелите се частици с диаметър най-малко 2 см, преди да се отдалечи от астероида. Експертите се надяват да бъдат събрани най-малко 60 грама проба от повърхността на Бену по време на тази процедура, продължила около десетина секунди.
Операцията бе извършена в предварително избрана точка – кратер с диаметър около 20 метра в северната част на астероида. Диаметърът на самия астероид достигна 500 метра, съобщи ТАСС.
Сондата ОЗИРИС-РЕКС бе изстреляна през септември 2016 г., достигна астероида Бену в началото на декември 2018 г. и направи снимки на цялата му повърхност. В сайта на НАСА се отбелязва, че Бену е в категорията на потенциално опасните астероиди: шансовете му в следващия век да падне на Земята, са 1 : 2700.
Според учените астероидът е формиран в ранните дни на нашата слънчева система и може да разкрие тайни за живота на Земята. Очаква се сондата да се завърне през 2023 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg